Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Flamsbana Treni İle Doğa Yolculuğu

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 14 Mayıs, 10:39'de eklendi

Flambsbana Treni, ya da orijinal adıyla The Flam Railway dünyanın en güzel tren yolculuklarından biri olarak kabul ediliyor. Norveç’in en fazla turist akınına uğrayan yolculuğu olan bu tren yolculuğu Aurlandsfjord ve Sognefjord’un ırmaklarından geçip dağların tepesindeki Myrdal İstasyonu’nda son buluyor. Yolculuk boyunca Batı Norveç’in en nefes kesici manzaralarına şahit olmak ise bu yolculuğun asıl amacı.

avrupa rüyası norveç flam gezilecek yerler

Flamsbana Treni İle Yolculuk

Flambsbana Treni ile yolculuk yılın dört mevsiminde de yapılabiliyor. Kalkış noktalarının Flam ve Myrdal olduğu tren, her gün yaklaşık 1 saat süren yolculukla Sognefjord/Flam’da deniz seviyesinden başlayarak 867 metre yükseklikteki dağlarda yer alan Myrdal İstasyonu’nda bitiyor. Myrdal aynı zamanda Bergen Tren yolu üzerindeki bir istasyon olduğundan dolayı Bergen ve Oslo’ya da buradan kalkan trenlerle ulaşabilirsiniz. Bergen’e geçiş için bilet ve saat bilgilerini www.nsb.no adresinden öğrenebilirsiniz.

Flam treni dünyadaki en dik tren yollarından birine sahip olduğundan, yolculuğun yaklaşık %80’lik bölümü %5.5’lik bir eğimi çıkarak geçiliyor. Trenin geçtiği muhteşem yerlerden biri de Rallar Road. Baş döndürücü güzellikteki dağ etekleri, köpüren şelaleler, geçilen 20 tünel ve muhteşem manzaralara sahip yerler tek bir seferlik bu yolu gidip gelmek isteyenler için asla yeterli değil!

National Geographic Traveler Magazin Flamsbana Tren Yolunu Avrupa’nın en iyi 10 tren yolculuklarından biri olarak göstermişti ancak Lonely Planet daha da ileriye giderek Dünya’nın en iyi tren yollarından biri olarak seçti.

avrupa rüyası norveç flamsbana treni yolculuk

The Flåmsbana Tren Yolu Saat ve Ücretleri

Bergen, Voss veya Oslo’dan Myrdal İstasyonu’na direkt ulaşım sık sefer aralıkları ile çok kolay bir şekilde gerçekleştiriliyor. Tüm yıl aktif hizmet veren Flamsbana Treni, yazları günde 10 sefer düzenlerken kış aylarında günde 4 sefere düşüyor.

2018’de Flamsbana Tren ücretleri

Gidiş-geliş Flåm-Myrdal-Flåm

Yetişkin: NOK 550 (57 Euro)
Çocuk: 4-15 yaş arası NOK 274 (28 Euro)

Tek gidiş Flåm-Myrdal veya Myrdal-Flåm

Yetişkin: NOK 390 (40 Euro)
Çocuk: 4-15 yaş arası NOK 195 (20 Euro)

Bilet fiyatlarını görmek için: www.nsb.no

avrupa rüyası norveç flam treni

Eurail/Interrail Biletine Sahip olanlar

Eurail/Interrail biletine sahip olanlar tek yön gidişlerinde %30’luk bir indirimden yararlanabiliyorlar. Bu biletler Norveç’te tren istasyonlarından veya NSB çağrı merkezlerini arayarak satın alınabiliyor. Şu an bu biletler için internetten alım yapılamıyor.

Flamsbana Tren Yolundaki İstasyonlar

Myrdal ve Flam istasyonları arasında trenin uğradığı duraklar:

Myrdal – Bergen tren yolu bağlantı noktası (Bergen-Oslo)
Vatnahalsen
Reinunga
Kjosfossen
Blomheller
Berekvam
Håreina
Lunden
Flåm

Tüm ekstra turların dahil olduğu, 15 gün 12 ülke 20 şehir ziyaret edebileceğiniz Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile 10 gece konaklamalı olarak & Baltık ve Kuzey Denizi’nde gemi yolculuğu yapabiliyor ve fiyortları ziyaret edebiliyorsunuz. İskandinav Fiyortlarının incisi Norveç’te Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Songdal, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen’i (Fiyortlar) de görme şansınız var.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31