Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 3 Mayıs, 14:50'de eklendi

Finlandiya‘nın en kuzeydeki eyaleti olan Lapland‘ın idari başkentidir. Aynı zamanda ticaret merkezi olan Rovaniemi, Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 6 km güneyinde yer alıyor.

Ounasvaara ve Korkalovaara tepeleri arasında, Kemijoki Nehri ve onun kolu olan Ounasjoki’nin kesiştiği noktada bulunuyor. Bölgenin bozulmamış doğası ve sayısız eğlence olanakları nedeniyle turizm, Rovaniemi’de önemli bir endüstri.

Çok sayıda turist çeken bir fenomen de Aurora Borealis veya Kuzey Işıkları da Fin Lapland’inde yılda yaklaşık 200’e kadar çıkabilirken, Finlandiya’nın güneyindeki sayı genellikle 20’den az.

Rovaniemi-Finlandiya

Finlandiya Rovaniemi Gezilecek Yerler ve Müzeler

Rovaniemi‘nin en önemli simge yapıları arasında Kemijoki Nehri üzerindeki sonsuz alevi olan Jätkänkynttilä Köprüsü, Ounasjoki Nehri kıyısındaki Arktikum Evi yer alıyor. Rovaniemi Belediye Binası, tiyatro, konser salonu ve kongre merkezi olarak hizmet veren Lappia Evi de diğer önemli yapılardan. Ünlü Fin mimar Alvar Aalto’nun da üç ünlü yapısının bulunduğu kentte, Noel Baba’nın resmi şehri olarak kabul ediliyor.

Kuzey Kutup Dairesi ve Santa Park’taki Noel Baba Köyüne ev sahipliği yapan Rovaniemi’nin merkezinde yer alan Arktikum, Finlandiya’nın ve dünyanın Kuzey Kutup Bölgesi’nin kapsamlı müzesi olarak hizmet veriyor. Şehrin hemen karşısındaki Ounasvaara Tepesinde yer alan Ounasvaara Kayak Merkezi, aynı zamanda bölgedeki bilinen en eski insan yerleşimlerinin bazılarını barındırıyor.

rovaniemi-ulasim

Ulaşım

Rovaniemi İstasyonu’ndan Oulu, Tampere, Helsinki ve Turku’ya direkt gündüz ve gece trenleri bulunuyor. Şehir merkezinin yaklaşık 10 kilometre kuzeyinde yer alan Havaalanı, Kuzey Finlandiya’nın en büyük havalimanı olarak hizmet veriyor. Uçuşların çoğu Helsinki’ye gerçekleştirilse de, Murmansk gibi Kuzey Rusya’daki bölgelere sınırlı sayıda uluslararası uçuş de düzenleniyor. Rovaniemi güneyden çoğu trenin sonu olduğundan Helsinki’den yolculuk 9–12 saat sürüyor. Tren istasyonu şehir merkezinin hemen yanında ve kolay bir yürüyüş mesafesinde. Uzun mesafe otobüslerin çoğu da burada duruyor ve otobüs istasyonu tren istasyonuna sadece birkaç yüz metre uzaklıkta.Helsinki-Vantaa Havaalanı ile Helsinki’den Rovaniemi’ye günlük gece otobüsleri de var.

Rovaniemi yeme içme rehberi

Yeme ve İçme

Bölgenin bozulmamış doğası ve sayısız eğlence olanakları nedeniyle turizm önemli bir endüstri. Kent, hem merkezde hem de şehrin eteklerinde, 2013 yılında 481.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan bir dizi otel ve restorana sahip. Rovaniemi’de geleneksel bir yemek, dilimler halinde kesilmiş ve tereyağı ve su ile bir tavada pişirilmiş ren geyiği eti (poronkäristys). Püre patates üzerine bir kâse ile tabağa konur ve haşlanmış etle doldurulur. İsveç kirazı reçeli ve turşu salatalık dilimleri ile süslenmiş yemek en azından bir kez denemeye değer!

Rovaniemi-alisveris

Alışveriş Rehberi

Lordi Meydanı’nda ana girişi bulunan Sampokeskus AVM, Scandic otelin yanında ana girişi bulunan Rinteenkulma AVM ve Rinteenkul’in yanında yer alan Revinteuli AVM kentin en önemli alışveriş mekanları. Öte yandan, Arktikum’un karşısında bulunan ünlü Rovaniemi bıçakları sunan Marttiini’yi de ziyaret edebilirsiniz.

Festivaller

Temmuz ayında düzenlenen rock festivali Jutajaiset, yaklaşık bir haftalık uluslararası folklor festivali. Haziran ayında Rovaniemi kilisesinde topluluk şarkılarının söylendiği Suvilaulujen ilta ve Pöykkölä’daki Rovaniemi Yerel Tarih Müzesi’nde düzenlenen in geleneksel yaz kutlaması Kökkäjäiset kentin başlıca etkinlikleri.

Diğer yandan yine her yıl temmuz ayında düzenlenen Rovaniemi Maratonu ve ağustos ayında Lappi Arena’da düzenlenen Rovaniemi Fuarı, oldukça ziyaretçi alan etkinlikler arasında.

Finlandiya‘nın en kuzeyinde yer alan Lapland‘ın başkenti olan Rovaniemi’yi Avrupa Rüyası’nın Kuzey Işıkları turları sırasında ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31