Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Faroe Adaları Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 29 Nisan, 16:55'de eklendi

Faroe Adaları ülkesini hiç duymadıysanız şimdi duyacaksınız, yaklaşın.  Kuzeydoğu Atlantik’te bulunan Faroe Adaları, dik uçurumlar, yüksek dağlar, dar fiyortlar ve 50.000 nüfusa sahip 18 küçük adadan oluşur. Bölgenin dili Faroece, 1200 yıl önce adaları yerleşen Norsemen tarafından konuşulan eski İskandinav dilinden gelmektedir. Kuzey Avrupa turu düşünenlerinin ziyaret ettiği ada ülkeleri içesinde en ilginç kültüre sahip olanı.

Temel olarak balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğine dayanan oldukça endüstriyel bir ekonomi gelişmeye devam ederken; Faro denizcilik uzmanlığı yaygın olarak bilinir ve Faroe Adaları altı kıtaya deniz ürünleri ihraç eder.

Stratejik olarak Avrupa ve Kuzey Amerika arasında konumlanan Faroe Adaları, Kuzey Avrupa’daki metropol merkezlerinden sadece birkaç saatlik bir uçuş mesafesinde.   

Geleneksel ve modern kültürün benzersiz karışımı, güçlü bir yerel topluluk duygusu ve küreselleşmiş bir İskandinav ülkesi olarak aktif bir görünüm oluşturan Faroe toplumunu karakterize eder

İşte doğayla bütünleşeceğiniz Faroe Adalarını Ziyaret Etmek için 9 neden!

Başkent Tórshavn
Başkent Tórshavn

En Sıcak Başkent Tórshavn

Başkent Tórshavn (pop. 20,885), Streymoy Adası’nın doğu kıyısındaki yoğun bir limanın arkasına kurulmuş Faroe Adaları’ndaki en büyük şehirdir. 66,8 kilometrekarelik şehir içinde, on sekizinci yüzyıl kiliseleri, bir avuç müze, küçük bir Eski Şehir ve açık renklerle boyanmış ev sıraları var.

Rakipsiz Doğal Güzellik

Faroe takımadalar, rüzgârlı dağlar, çökmekte olan dalgalar ve pürüzlü kıyı şeridi gibi volkanik adaların tipik çarpıcı manzarasına sahiptir. Adanın tadını çıkarmanın en iyi yolu, kuzeydeki bir burnun üzerinde yer alan ve açık günlerde beş diğer adadan panoramik manzaralar sunan Kallur Feneri’ni gezmektir.

Faroe Adaları Falezler
Faroe Adaları Falezler

Seyahat Kolaylığı

Uzak konumlarına ve engebeli arazilerine rağmen, adalar gezintisi yapmak beklediğinizden daha kolaydır. Görece yeni altyapı sayesinde, adaları birbirine bağlayan deniz altı tünelleri ve dağları kestiren asfalt yollar gibi ülkenin en iyi turistik mekanlarına ulaşmak 2000’li yılların başından bu yana sıkıntı yaratmadı.

Faroe Adaları Manzaraları

Mulafossur dışında, belki de ülkedeki en ikonik manzara Streymoy’nin kuzeybatısındaki Shire benzeri Saksun köyüdür.. Hamlet ve on dokuzuncu yüzyılın ortalarında kilisesi, her yöne uzanan dağ manzarasına sahip bir lagün üzerindeki doğal bir amfitiyatroya oturur.

Kuş cenneti bir ülke Faroe Adaları
Kuş cenneti bir ülke Faroe Adaları

Martı Cenneti Kuzey Avrupa Ülkesi

Gezegendeki en sevimli kuşu görmek için can atıyorsan, minik Mykinlerden daha iyi bir yer olamaz. En batıdaki Faroe Adasında sadece 14 kişi yaşarken, engebeli arazisi ve keskin uçurumları yaz aylarında binlerce damızlık martı çekiyor.

Kuzey Işıkları için Harika Bir Yer

Faroe Adaları, Kuzey Işıklarını tüm ihtişamıyla görebilecek kadar kuzeyde, yani hava koşullarına izin verecek kadar elbette. Bazı iyi noktalar, Eysturoy’nin kuzey ucundaki Gjógv ve Borgoy’daki Klaksvík. Kuzey ışıkları için en iyi zaman dilimi Eylül ayından Mart ayına ya da Nisan ayına kadardır.

Faroe Adaları gezilecek yerler
Faroe Adaları gezilecek yerler

Faroe’de Kış Mevsimi Güzeldir

Kışlar şaşırtıcı derecede ılımandır ve sıcaklıklar donma derecesinin altına nadiren düşmektedir. Ancak adalar ve köyler bir kar tozuyla süslendiğinde, bir şekilde yeşil yaz aylarında olduğundan daha büyülü görünüyor. Sadece Kasım ayından Ocak ayına kadar sezonun beş saatlik gün ışığı sırasında bir göz attığınızdan emin olun. 

Vestmanna Kuş Kayalıkları

En popüler gezilerden biri Vestmanna kuş kayalıklarına yapılan tekne gezileri, Streymoy Adası’ndaki Atlantik sularının yaklaşık 2.000 metre yukarısında bulunan kaya duvarlarıdır. Gündüzleri yapanlar, yosun benekli deniz yığınlarının, karanlık mağaraların ve yaz aylarında burada yaşayan binlerce kuşun etkileyici manzarasının tadını çıkarabilirler.

Çim çatılı evler
Çim çatılı evler

Çim Çatılı Büyüleyici Evler

Çim çatılı evler, sporadik sahil köylerinden başkenti Tórshavn’a kadar her yerde görünen adaların bir simgesidir. Faroese, konutları yağmurlu iklimden korumak için bu mimari stili kullanır.

Kuzey Avrupa turu, Kuzey Işıkları için alternatif bir rota olan Faroe Adaları, gezmek için ideal rotalardan biri.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31