Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Estonya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 25 Mayıs, 11:04'de eklendi

Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya, batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Kuzey Avrupa turu ile gezebileceğiniz Estonya’nın başkenti Tallinn’dir.

Tarih boyunca Estonya bazı devletler tarafından işgal altında kalmıştır. İlk bağımsızlığını Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru 24 Şubat 1918’de Ruslardan kazanmıştır. Ancak tam bağımsızlığını kazanması 20 Ağustos 1991’de gerçekleşmiştir. Bağımsızlığından bu yana Estonya üniter parlamenter cumhuriyet yapısını korumaktadır. 1.3 milyon civarındaki nüfusa sahip ülke, Avrupa Birliği’nin, Euro Bölgesi’nin, NATO’nun, OECD’nin ve Schengen Bölgesi’nin en az nüfuslu ülkelerinden biridir.

avrupa rüyası estonya tallinn

Estonya Gezi Rehberi

Önemli Şehirler

Estonya üniter yapısı nedeniyle iktisadi ve coğrafya bakımından birbirinden farklılaşan 15 ayrı yönetim biriminden oluşur. Bu bölgeler, eyalet olarak değil, ayrı yönetim birimleri olarak değerlendirilir. 30 şehirden oluşan ülkenin başkenti ve nüfusun yoğun olduğu şehri Tallinn’dir. Tallinn dışında nüfusun ağırlıklı olarak yer aldığı şehirleri Tartu, Parnu ve Narva’dır. Tallinn, Panu ve Tartu dışında Estonya’nın diğer yönetim birimleri Harju, Hiiu, Ida-Viru, Järva, Jõgeva, Lääne, Lääne-Viru, Põlva, Rapla, Saare, Valga, Viljandi’dir.

avrupa rüyası estonya tallinn viru kapısı

Gezilecek Yerler

Estonya’da gezilecek turistik yerlerin büyük çoğunluğu başkent Tallinn’de yer alıyor. Renkli kafelere ve restoranlara açılan, Talliin’in eski şehir bölgesinin alt kısmında yer alan Viru Kapısı; Çar donanmasının ve deniz uçaklarının sergilendiği Lennusadam Deniz Uçağı; şehrin muazzam siluetini görebileceğiniz eşsiz manzaraya sahip, eski zamanlarda soylu ve zengin kesimin yaşadığı Toompea Tepesi; barok mimarisinin izlerini taşıyan benzersiz bir yapı Kadriorg Sarayı; 18. yüzyıla dayanan atmosfere sahip Von Krahl sokakları; Estonya’daki Sovyet etkisinin önemli eserlerinden olan Teletorn (TV Kulesi); Rönesans tarzında günümüze kadar gelmiş Blackhead Kardeşliği Evi; Tallinn’deki en büyük ve en güzel kubbeli katedral Alexander Nevsky Katedrali; Kiek in de Kök Kulesi ve Burç Geçitleri’ni ziyaret edebilirsiniz.

avrupa rüyası estonya yemekleri

Estonya Mutfağı

Almanya, Danimarka, Rusya ve İsveç işgali altında kalan Estonya’nın mutfağı bu kültürlerden etkilenmiştir. Sosis, et, patates, turşu, krema, lahana, esmer ekmek ve salatalar mutfağın ana öğelerini oluşturuyor. Estonya’nın en çok bilinen geleneksel yemekleri arasında ekmek çorbaları ve lor peyniri bulunmaktadır. Dondurularak marine edilmiş yılan balığı “merineeritud angerjas”, çaça balığı, jambon ve kremadan oluşan çaça balığı ile servis edilen silgusoust ve tütsülenmiş salamura balık Estonya mutfağının önemli yemeklerindendir. Diğer özel tatları soğanlı köfte sotlet, lor peyniri kohupiim, ekşi sos kapukoor, kan sosisi, toz şeklindeki tahıl ezmesi kama ve peynirli çörekleri sotsnik’dir. Soğuk mezeler de Estonya mutfağında özel bir yere sahiptir. Kendilerine özgü en önemli yiyecekleri leib adı verilen Eston ekmeğidir. Estonyalıların geleneksel içkisi ise %40 alkol oranına sahip, soğuk shotlar veya kahveye eklenerek tüketilen sert bir içki olan Vana’dır. Yerel votkalardan en çok tercih edilen Viru Valge’dir.

avrupa rüyası estonya ulaşım

Estonya’da Ulaşım

Estonya’da ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle başkent Tallinn’de şehir içi 7 yaş altı için ulaşım ücretsizdir. Ulaşım otobüs, troleybüs ve tramvaylarla sağlanıyor. Toplu taşıma için Tallinn Card oldukça işlevsel ve ekonomik bir çözüm. Bu kart ile tüm toplu taşıma araçlarına binebilir 40 turistik noktaya ek ücret ödemeden gidebilir hatta bazı restoranlarda indirim alabilirsiniz. Birden fazla kişiyseniz taksi de tutabilirsiniz ancak taksi fiyatları firmalara göre farklılık gösteriyor.

avrupa rüyası estonya alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Estonya’da kehribardan yapılan çeşitli takı ve tasarımlar şehrin simgesi gibidir. Tallinn’de sadece kehribar tasarımlarının satıldığı yerler görmek oldukça mümkün. O nedenle alınabilecek hediyelerin/ anı eşyalarının başında kehribar taşı geliyor. Kehribar dışında ahşaptan yapılmış eşyalar, deri, cam ve kumaş işleri, seramikler ve el yapımı mücevherler de tercih edilebilir. Vana likörü ve Estonya çikolatası da yine hediye edilebilecek ürünler arasında popülerdir.

avrupa rüyası estonya festivaller

Festivaller

Estonya müzik festivalleri müziğe olan sevdası ile bilinir, 1981’den beri de birçok müzik festivali düzenlenmiştir. Her yıl temmuzun son haftası 4 gün olarak gerçekleştirilen Viljandi Folk Müzik Festivali Avrupa’nın en büyük müzik folk festivallerinden birisidir. Bunun dışında yazları düzenlenen Uluslararası Rock Festivali, Aralık ayında düzenlenen Tallinn Jazzkar Festivali ve ilkbahar aylarında düzenlenen Estonya Dans ve Şarkı Kutlamaları, Temmuz ayında Saarema Opera Günleri, Ağustosta Leigo Lake Müzik Festivali, yine Ağustosta Brigitta Tiyatro ve Müzik Festivalleri, Temmuzda Ollesummer Bira Festivali düzenlenmektedir.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Baltık ülkelerini göreceğiniz İskandinav Rüyası’nın rotasında yer alan Estonya‘yı keşfetmeye hazır mısın?

 

Yorumlar

2 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Ocak 2019
  2. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'da Göreceğiniz İskandinav Ülkeleri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 19 Şubat 2019

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31