Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Çekya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 2 Ocak, 14:11'de eklendi

Otobüsle Avrupa turuyla ziyaret edebileceğiniz Çek Cumhuriyeti, kısa adıyla Çekya Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Çekya Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur. Kuzeyinde Polonya, güneyinde Avusturya, batı ve kuzeybatısında Almanya ve doğusunda Slovakya ile komşudur. Ülke Avrupa’nın ateist nüfusu en çok barındıran ikinci ülkesidir. Bu durum nedeniyle ülkedeki dini mekanlar müze ve konser salonu olarak faaliyet göstermektedir. Kültürlerinin en önemli sembollerinden birisi biradır. Pek çok ülkenin yerel bira üreticileri isim haklarını bu ülkeden almışlardır. Dünyaca tanınan ürünleri cam işlemeleri, kristal ve garnet taşıdır.

Çekya Gezi Rehberi

Önemli Şehirler

14 ili bulunan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dır. Her il kendi meclisine ve yöneticisine sahiptir. Çekya Bohemya ve Marovya bölgelerinden oluşur. Çekya’nın başkenten sonraki önemli şehirleri Liberec, Pilsen, Olomuts, Brno ve Ostrava’dır.

Çekya Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti turistik, tarihi ve coğrafi açıdan zengin varlıklara sahiptir. Prag’da en çok rağbet gören yerlerden biri olan Charles Köprüsü; köprünün sonunda bulunan Old Town Kulesi; eşsiz mimariye sahip şehir Karlovy Vary; doğası korunmuş küçük bir kasaba olan Kutna Hora ve bu kasabadaki Kemik Kilise; biralarıyla ünlü Plzen şehri; Prag Meydanı ve meydandaki Astronomik Saat; dünyadaki en büyük tarihi kalelerden olan Prag Kalesi, Nazi toplama kampının olduğu yer Terezin; Fred ve Ginger olarak bilinen Dans Eden Bina; tarihi Çek evlerinin yer aldığı adını Çek yazar Nerudo’dan alan Nerudo Sokağı Çekya’da görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerdendir.

Çekya Gezi Rehberi

Mutfak

Başta domuz eti olmak üzere Çek mutfağında et ürünleri ile yapılan yemekler oldukça yaygındır. Öğle ve akşam yemeklerinde servis edilen karışık sebze ağırlıklı çorbaları Bramboracka önemli bir yere sahiptir. Çeklerin geleneksel yemeklerinden birisi domuz kaburgadır. Diğer geleneksel yemekleri domuz eti, sarımsak, tavşan bacağı ve ıspanak ile birlikte servis edilen Tavşan Yemeği; Domuz Biftek; Domuz Bacağı; sosis,domuz sırtı eti ve soslarla servis edilen Sarımsak Soslu Bohemya Tabağı; çeşitli yemekler, ördek, domuz eti, füme et, sebzeler ile servis edilen Geleneksel Bohemya Tabağı’dır. Çeklerin en çok tükettiği yemek ise Kızarmış Ördektir. Çek mutfağında tüm yemeklerin yanında “knedliky” adı verilen ekmek içi servis edilir.

Biranın ana vatanı olan Çekya’da akla gelen ilk alkollü içecek elbette biradır. Bilinen biralar arasında Velkopopovicky Kozel, Gambrinus, Staropramen, Krusovice ve Radegast yer alır. Dünyanın en kaliteli biralarının üretildiği ülkede yerel içki taçınlı likör Becherovka’dır.

Alışveriş

Cam işlemeleri, kristal ve garnet taşı ile dünyada tanınan Çekya’dan alınabilecek en önemli hediyelerin başında şüphesiz Bohemya kristalleri gelir. Tekstil ürünleri, lal taşı ve kehribardan yapılan takılar, kozmetikler, ahşap oyuncaklar, tarçınlı likör Becherovka alınabilecek hediye alternatiflerinden bazılarıdır.

Çekya Gezi Rehberi

Festival

Çekya kültürünün önemli sembollerinden birisi olan biranın birçok çeşidinin sunulduğu Czech Beer Festival en önemli festivallerin başında gelir. Biranın dışında çeşitli müzik performansları ve gösterilerle zenginleştirilen festival mayıs ayında düzenleniyor. Katılımcılar festival boyunca yiyecek-içecek alabilmek festivalin kendine ait para birimi “tolar”ı kullanıyor. Çok sayıda genç sanatçının yer aldığı Ağustos sonu düzenlenen Brno International Floklore Festival, seçkin müzik topluluklarının yer aldığı Temmuz ayında düzenlenen Early Music Festival ve birçok müzik türünün yer bulduğu Temmuz ayında Ostrava’da düzenlenen Colours of Ostrava Çekya’nın diğer festivalleri arasında yer almaktadır.

Çekya Gezi Rehberi

Ünlü Kişilikler

Milan Kundera, Franz Kafka, Gustav Meyrink, Paul Leppin, Max Brod Çekya’dan çıkan ünlü yazarlardır. Çek müziğinin kurucusu kabul edilen Bedřich Smetena, klasik batı müziği bestecisi Antonín Dvořák, günümüz sanatçılarından Jaromír Nohavica bilinen ünlü Çek müzisyenlerdendir. Ressam Eva Švankmajerová, yönetmen Jan Švankmajer, şair Vítězslav Nezval, yazar ve grafik sanatçı Karel Teige bilinen diğer Çek ünlü kişilerdir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31