Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 27 Ağustos, 10:36'de eklendi

Özellikle Avrupa şehirlerinde bisiklet her geçen gün daha fazla tercih edilen bir ulaşım aracı olmaya devam ediyor. Avrupa şehirleri planlamacıları da çevre dostu olan bisikletlerin farkında olmasından dolayı bisiklet yollar, bisiklet park alanları, bisiklet kiralanabilecek yerlere de daha fazla önem vermeye başladılar. İşte, Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu sırasında bisiklet dostu Avrupa şehileri!

danimarka-kopenhag

KOPENHAG, DANİMARKA

Danimarka başkenti Kopenhag, bu konuda en başta gelen şehirlerden biri. Hatta öyle ki “copenhagenization” diye bir kelime bile ortaya çıktı ve “bisiklet sürmeyi teşvik eden bir şehir planı ve tasarımı” anlamına geliyor. Küçük Deniz Kızı’ndan Nyhavn’a dek, şehirde görülebilecek her yere bisikletle gidebileceğiniz özel yollar bulunuyor. Hemen her yerde de bisikletleri park edebileceğiniz noktaları görebilirsiniz. Kopenhag bisikletçiler için kesinlikle muhteşem bir şehir ve uygun fiyatlı bisiklet kiralayabileceğiniz yerler olması, uzun yollara çıkmak isteyenler için ayrı rotalara sahip oluşu gibi pek çok avantaja sahip.

amsterdam-hollanda

AMSTERDAM, HOLLANDA

Bisiklet ve şehir yaşamı bir araya geldiğinde belki de ilk akla gelen şehir Amsterdam. Tüm bir ulus kendini kanallarla dolu bu şehrin kıyılarında bisiklet kullanmaya adamış ve bunu kendi gözlerinizle görmeden inanmak çok zor. Ana caddelerin hepsine bisikletle ulaşabilirsiniz, bu yöntem ayrıca hem daha hızlı hem de daha ucuza geliyor. Kanalların etrafında pedallamak hem şehri görmek hem de insanların nasıl yaşadıklarını anlamak adına yapabileceğiniz en iyi etkinlik. Belki de dünya üzerindeki en ünlü bisiklet şehri olan Amsterdam’da 880,000 bisiklet bulunuyor ve şehrin nüfusu 800,000. Amsterdam’da halkın %32’si ulaşımda bisikleti kullanırken %22’si arabaları tercih ediyor. Ülkenin genel olarak dümdüz olması da bisikletçileri ayrıca memnun eden bir özellik. Meşhur yel değirmenleri ve laleleri görmek için bile bisiklet turları var ve gerçekten çok eğlenceli. Ülkede sadece Amsterdam değil Utrecht ve Eindhoven gibi şehirler de bisiklet konusunda oldukça iddialılar.

berlin-almanya

BERLİN, ALMANYA

Berlin o kadar büyük bir şehir ki bisiklet ile turistik yerlerin hepsini görmek biraz zaman alsa bile inanılmaz büyük bir keyif. Şehrin her yanı parklar ve yeşil alanlarla bezeli ve yüzlerce kilometre uzunluğunda bisiklet yolları var. Berlin’in o çok kültürlü yapısını bisikletle gezerken görmeniz otobüs veya trenden çok daha kolay ve keyifli. Tiergarten’den Brandenburg Gate’e ve Alexanderplatz’a pedal çevirdiğiniz her an şehrin gerçek dokusunu hissedeceksiniz. Bazı rotalar da gerçekten çok özel olabiliyor, örneğin 6km’lik Berlin Duvarı rotası kesinlikle görülmeye değer.

lübyana-slovenya

LÜBYANA, SLOVENYA

Slovenya’nın güzeller güzeli şehri Ljubljana, Avrupa’nın en yeşil başkenti ödülünü aldı ve bu ödülü almasında “bisiklet dostu” bir şehir olmasının da çok büyük bir etkisi vardı. Sadece 300,000 kişinin yaşadığı bu küçük sayılabilecek şehirde tam 230km uzunluğunda bisiklet yolu bulunuyor. Üstelik ziyaretçiler için farklı temada rotalar da bulunuyor. Plecnik Rotası şehrin mimari harikaları ve anıtlarına ayrılmışken Lubjanica Rotası ise aynı ismi taşıyan ve şehrin içinden geçin nehir kıyısında unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

deublin-irlanda

DUBLİN, İRLANDA

Hemen yanı başlarında bulunan İngiliz komşularına nazire yaparcasına şehirleşmeye karşı çıkan bir şehir olan Dublin, bisiklet konusunda inanılmaz bir altyapı çalışması yapıyor. Bisikletinize atlayıp ister şehrin tarihinde kaybolun isterseniz de müze turu yapın. Eğer canınız deniz kıyısında olmak istiyorsa da ulaşmak için sadece 20 dakika pedal basmanız gerekecek!

Avrupa kıtasını tek seferde gezmenin en keyifli yolu olan Avrupa Rüyası ile kıtanın dört bir yanını gönlünüzce ziyaret edebilirsiniz. Yol çıkmadan önce bisiklet dostu keşfedebileceğiniz Avrupa şehirleri listesine göz atmayı unutmayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31