Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Bir Müzik Dehası ABBA ve Stockholm’deki ABBA Müzesi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 2 Temmuz, 10:57'de eklendi

Dünya’nın her yerinden insanların kalbini fetheden ve gönüllere kazınan ABBA grubu 1972 yılında kurulmuş İsveçli pop müzik grubudur. 1982 yılına kadar faaliyet sürdürmüş, günümüzde de 35 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelmiştir. Grubun ismi üyeleri Björn Ulvaeus ve Benny Andersson, Agnetha Fältskog ve Anni-Frid Lyngstad’ın baş harfinden oluşmaktadır.

1974 yılında “Waterloo” ile Eurovision Şarkı Yarışması`na katılan grup, birinci olarak gönüllerde taht kurdu. Bu başarı ABBA`nın tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD`de de ünlü olmasını sağladı. Aktif yıllarında ABBA, 8 stüdyo albümü, 3 derleme albümü ve çok sayıda single yayınladı.

Bugün, yarattıkları şarkılar uluslararası müzik kanonunun önemli bir parçası olarak görülüyor. 21. yüzyılda, ABBA her zamankinden daha popüler.

Abba Müzesi Hakkında Bilgi

ABBA Müzesi Hakkında Bilgi

İsveç’in Stockholm kentinde bulunan ABBA Müzesi, ABBA severler için ziyaret edilen noktalardan bir tanesi. ABBA Müzesi grubun toplanan çalışmalarının sergilendiği çağdaş ve interaktif bir müzedir.

İsmi müze olarak geçmesine rağmen, içerisinde herhangi bir koleksiyon bulunmadığı ve kar amaçlı araştırma yürütmediği için müze olarak tam anlamıyla değerlendiremiyoruz. 2013’de kurulan müze, İngiltere’nin Liverpool kentindeki Beatles müzesinden esinlenerek kurulmuştur.

ABBA Müzesi, sıradan bir müze değildir. İçerisinde yer alan orijinal kostümler, gold records ve diğer birçok hatıra eşyasıyla ABBA’yı yaşatan ve hissettiren bir yerdir. ABBA ile sahnede olmak, ünlü Polar Stüdyosunda şarkı söylemek veya o efsanevi kostümleri (sanal portalda) giyinmek yaşayacağınız eşsiz deneyimlerden sadece birkaçı.

ABBA’da Müzesi; Björn, Benny, Frida ve Agnetha’nın hikayelerini, çocukluklarından itibaren hayatlarını konu ediniyor. Büyürken hayatları nasıldı? Müzik, hayatlarına ne zaman girdi? Nasıl buluştular? Pop grubu ABBA olarak nasıl bir araya geldiler? Burada, tüm bunların ve daha fazlasının cevabını ABBA’nın ayak izlerini takip ederken keşfedebilirsiniz.

ABBA Müzesi’nin bir alanı geçici sergiler için ayrılmıştır. Sergilerin temaları geniş bir yelpazeye yayılırken; bu sergiler kimi zaman müzikle kimi zaman ABBA ile ilintili olabiliyor.

Abba Müzesi ziyaret günleri

ABBA Müzesi Ziyaret Günleri

ABBA Müzesi neredeyse yılın her günü açıktır. Çalışma saatleri günlere göre farklılık gösterebiliyor. Genelde 10.00-07.00 arasında müze açık oluyor. Müze ziyareti yaklaşık iki saat sürüyor. Sergi alanları içinde büyük çantalar ve bagaj için yer yok, o nedenle eşyalarınızı ücretsiz olarak vestiyere veya dolaplara bırakabilirsiniz.

Müzeye araba ile gidecekseniz, müzenin bulunduğu Djurgården park yeri olarak kısıtlı bir yer. O nedenle toplu taşımayı tercih edebilirsiniz. Müze şehir merkezine 5 dakika uzaklıkta.

Müze giriş ücretleri yetişkinler için 250 SEK (yaklaşık 130 TL), çocuklar için 95 SEK (yaklaşık 50 TL), öğrenciler için 175 SEK  (yaklaşık 90 TL)’tir. Öğrenci biletini kullanmak için geçerli öğrenci kartınızı müzeye göstermeniz gerekmektedir. Ancak öğrenci kartı ya uluslararası yada İsveç kartı olmalıdır. Aile bileti almak istiyorsanız; bu iki yetişkin ve 7-15 arası 4 çocuğu kapsıyor. Ücreti 595 SEK (yaklaşık 305 TL).

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile ABBA müzik grubu ve İsveç müziği yaşamı ile ilgili her türlü nesneyi keşfedebileceğiniz Stockholm’deki ABBA Müzesi’ni ziyaret etmeden geçmeyin!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31