Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Baltıkların İncisi Gdansk’ta 24 Saatte Yapılacaklar

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 8 Mayıs, 10:01'de eklendi

Polonya’nın en önemli liman şehri olan ve Baltık Denizi’ni selamlayan Gdansk, Pomeranya Voyvodalığı’nın da merkezidir. Tarihte bir kaç kez el değiştirmiş olan şehir, bir dönem Polonya, bir dönem Prusya hakimiyetinde kalmıştır. Değişimli ev sahipliği de şehrin mimari yapısını oluşturmuş ve farklılıklar yaratmıştır. Gdansk, Varşova ve Krakow ile birlikte Polonya’da en çok ziyaret edilen şehirlerden.

İkinci Dünya Savaşı cereyanında büyük oranda tahribe uğramış olsa da, Gdansk yeniden yapılanmış ve bugünkü göz dolduran güzelliğiyle Avrupa Rüyası, Kuzey Avrupa turunun sevilen destinasyonlarından birisidir.

Kraliyet Yolunda Mimariyi Selamlama!

Farklı ülke egemenliklerinde bulunan şehri gezerken tabi ki de ilk dikkatimizi çekecek olan şehrin mimarisi olacaktır. Şehirde turistlerin yoğun ve uğrak yerleri arasında Ulica Dluga ve Dlugi Tark yer alır. Dlugi Tark kelime anlamı olarak Uzun Pazar manasını taşır. Tamamen yayalaştırılmış ve çevresinde sizleri büyüleyecek 17.yy mimarisi yapılarla çevrilidir. Aynı zamanda pazarın iki ucunda Barok tarzda inşa edilmiş şehir kapıları bulunmaktadır. Eski zamanlarda Gdansk’ı ziyaret eden krallar alayıyla birlikte şehre bu kapılardan girdiği için buraya Kraliyet Yolu adı verilmiştir.

avrupa rüyası gdansk kraliyet yolu

Yüksek Kapı’dan Kraliyet Yolu’na

1588 yılında inşa edilmiş Brama Wyzinna yani Yüksek Kapı, Gdansk ziyaretimizde Kraliyet Yoluna geçerken karşılaşacağımız ilk kapı. Kapı kapıyı açar misali bu kapıdan sonra sırayla Altın Kapı ve Yeşil kapıya ilerleyerek Motlawa Nehri’ne ulaşıyoruz.

avrupa rüyası gdansk golden gate

Şehrin Sınırlarını Çizen Golden Gate

Altın Kapı 13.yüzyıldan kalma Gotik bir yapıya sahiptir. Brama Dlugouliczna’nın sonunda yer alır. Eski şehrin sınırlarını çizen kapılardan biri olarak Golden Gate, 1612-1614 yılları arasında inşa edilmiştir. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nda ağır darbeler atlatan yapı, aslına uygun restore edilierek günümüze ulaşmıştır. Sadece Polonya’nın değil, Avrupa’nın da önemli yapıtlarından bir tanesidir. Ayrıca kapının iki tarafında ideal insanı sembolize eden tasvirler bulunmaktadır.

avrupa rüyası gdansk kraliyet kortej yolu

Kraliyet Kortej Yolunda Bir Kapı Daha!

Brama Zielona yani nam-ı değer Yeşil Kapı, Altın Kapı, Highland Kapısı, Uzun Pazar ve Uzun Cadde’nin birleştirdiği kraliyet kortej yolunu oluşturuyor. Kapı Dlugi Targ ile Motlawa nehri’nin arasında yer alıyor.

avrupa rüyası gdansk st. marry

Avrupa’nın En Büyüğü St.Mary

Avrupa’nın en büyük tuğladan kilisesi olarak tarihe geçen St. Mary tüm ihtişamıyla sizleri selamlıyor. Yirmi bin kişi kapasiteli yapı 15.yy’da inşa edilmiş Katolik kilise, aynı zamanda gotik tarzın eşsiz örneklerinden de birtanesidir. Şehrin tamamını görebileceğiniz enden yerlerden birisi olan kulesine 408 basamaktan sonra ulaşıyor ancak yürüdüğünüz yolun buna ne kadar değdini manzarayı gördükten sonra anlıyorsunuz.

avrupa rüyası gdansk old town

II.Dünya Savaşı’nın İzlerini Takip Edin!

Gdandsk’ın ordusunun 20.yy’da önemli noktalarından biri konumundaki Westerplatte adası, II.Dünya Savaşı’nın başladığı alandır. Adayı özel kılan da budur. Naziler ilk olarak bu bölgeye saldırmış ve savaş cereyan etmiştir. Burada ölen askerler anısında Westerplatte Anıtı dikilmiştir.

Gdanks’a geldiğinizde kapıları tek tek geçin, eski kraliyet kortejlerinin takip ettiği yolu siz de takip edin. Sokakları gezerken kehribar, amber taşı satan tezgahlardan hediyelik alabilir, şehrin havasını biraz daha solumak ve kahve eşliğinde sohbet etmek için Dlugi Targ’daki kafelerde oturabilirsiniz.

Avrupa Rüyası ile bu renkli şehrin tadını çıkartın! Kuzey Avrupa turunuzdan bu şehri görmedim diye pişmanlık duymadan dönün.

Yorumlar

4 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Avrupa Rüyası'nın Kuzey Avrupa Turu ile 12 Ülke 20 Şehir Gezmek - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 10 Mayıs 2018
  2. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 20 Aralık 2018
  3. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Ocak 2019
  4. Geri bildirim: Romantik Balayı İçin En Güzel 5 Baltık Ülkesi & Şehri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 30 Kasım 2019

Yazıya 1 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

mustafa 11 Mayıs 2018

gdynia port’un hemen kenarında bulunan balık restoranına uğrayıp deniz ürünlerinin tadına bakmanızı ve ardındna güzel bir deniz günü geçirmenizi tavsiye ederim 🙂

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31