Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Baltık Ülkeleri UNESCO Mirasları

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 30 Mart, 10:31'de eklendi

Yurtdışı seyahat planınızın bu sene Baltık Ülkelerine olduğunu duyduk! Şimdi size güzel bir haberimiz var, bu yazımızda Baltık ülkeleri Unesco Miraslarından bahsederek bir gezi rotası oluşturmanızı sağlayabiliriz. Peki “Baltık ülkeleri hangileri?” dediğinizi duyar gibiyiz. Danimarka, Estonya, Finlandiya, Almanya, Letonya, Litvanya, Polonya, Rusya (Kaliningrad) ve İsveç birer Baltık ülkesidir. Hadi gelin şimdi UNESCO Mirası yeni yerler keşfedelim!

Vilnius Old Town Bölgesi

Vilnius Eski Kent Bölgesi

Vilnius, Litvanya’nın başkentidir ve 1323’te kurulduğundan beri Doğu Avrupa’nın en etkili şehirlerinden biridir. Bugün, tüm istilaları, işgalleri ve çağlar boyunca saldırılara tanıklık etmiştir. Bu nedenle UNESCO, 1994 yılında Vilnius şehrini kültürel miras alanı olarak ilan etti. Litvanya’nın tarihini anlamak istiyorsanız, Eski Kent’i ziyaret etmek şarttır. Ayrıca, müzeler ve birinci sınıf restoranlar da dahil olmak üzere görülecek ve yaşanacak birçok şey var!

Vilnius Eski Kent Bölgesi, Litvanya

Struve Jeodezik Ark – Norveç

Struve Jeodezik Ark

Struve Jeodezik Ark, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Norveç’ten Karadeniz’e kadar 10 farklı ülkeden geçen ve 2,820 kilometre uzunluğundaki, ilk isabetli meridyen ölçümünün gerçekleştiği zincirdir. Rus bilim adamı Friedrich Georg Wilhelm von Struve tarafından dünyanın tam şeklini ve boyutunu ölçmek için kullanılan bir araştırma üçgenleri zinciridir. Bu yayın Baltık Devletlerinde bulunan Tartu Rasathanesi’ndeki en eski nokta da dahil olmak üzere sekiz noktası bulunmaktadır. 19. yüzyılda bilim adamlarının araştırmalarını nasıl yaptığını merak edenler kesinlikle Struve Jeodezik Ark’ı ziyaret etmelidir!

Tartu Gözlemevi, Tartu maakond, Estonya

Letonya Riga gezilecek yerler
Riga Old Town Bölgesi

Riga Eski Kent Bölgesi

Eski Riga şehri Letonya’da muhakkak görmelisiniz. Riga, yüzlerce yıldır Letonya’nın ekonomik ve kültürel merkeziydi ve eski binaları ve dar ortaçağ sokaklarında anlatacak birçok hikayesi bulunmaktadır. Genellikle Riga’nın Avrupa’nın en iyi Art Nouveau bina koleksiyonuna sahip olduğu söylenir, bu yüzden bir mimari tutkunu iseniz, burada çok mutlu olacaksınız!

Vecrīga, Merkez Bölge, Riga, LV-1050, Letonya

Kernavė Litvanya

Kernavė Arkeolojik Bölgesi

Kernavė Arkeolojik Alanı, Baltık Devletleri ve Avrupa’ya kültürel önemi nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 2004 yılında eklendi. Geç Paleolitik çağdan Orta Çağ’a kadar Kernavė’nın bir parçası olan çok sayıda kalıntı, anıt ve kale burada bulunmaktadır. Kernavė, Vilnius’tan önce Litvanya’nın başkentiydi ve tarihi önemi günümüzde hala her yıl bölgede sık sık düzenlenen festivaller ve etkinlikler ile korunmaktadır.

Kernave Arkeolojik Bölgesi, Litvanya

avrupa rüyası estonya tallinn viru kapısı
Tallinn Old Town Bölgesi

Tallinn Eski Kent Bölgesi

Tallinn’in tarihi merkezi, Vilnius ve Riga’nın tarihi alanları kadar dünya için de güzel ve önemlidir. Bir favori seçmek imkânsızdır, bu yüzden Baltık etrafında bir gezi için en iyi fikir üç Eski Kasabayı da ziyaret etmek ve öyle karar vermek olacaktır.

Tallinn Old Town, Estonya

Curonian Spit – Litvanya

Curonian Spit

Curonian Spit, özellikle Baltık Denizi’nin dalgaları tarafından ezilen büyük kum tepelerinin manzarasının tadını çıkarırsanız, muhtemelen Baltıkların en güzel kısmıdır. Bu devasa kum tepeleri, yalnızca bölgeyi korumak için her şeyi yapan yerliler nedeniyle tüm doğal ve doğal olmayan tehditlerden kurtuldu. Bu nedenle UNESCO, 2000 yılında bu yerin önemini fark etti ve UNESCO Dünya Mirası Listesine ekledi.

Curonian Spit, Rusya

Nasıl ama rota şimdiden belli oldu değil mi? Aklınızda Baltık ülkeleri seyahati ile Avrupa’yı keşfetmek varsa durmayın! Avrupa Rüyası ile hayaller gerçeğe dönüşüyor!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31