Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Almanya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 23 Ocak, 10:28'de eklendi

Orta Avrupa’da yer alan Almanya 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; bulunur. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra, dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir. Başkenti Berlin olan Almanya, Birleşmiş Milletler’e, NATO‘ya, G8’e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Alman nüfusundan sonra ülkedeki en önemli ikinci etnik bileşen Türklerdir. 1871 yılında ulusal birliğini sağlamış olan Almanya müzik ve felsefe alanında meddeniyet tarihine büyük katkı sağlamıştır.

Almanya Gezi Rehberi

Önemli Şehirler

Federal parlamenter bir cumhuriyet olan Almanya 16 eyaletten oluşmaktadır. Bu eyaletter; Baden-Württemberg, Mecklenburg-Vorpommern, Bavyera, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hesse, Aşağı Saksonya, Rhineland-Palatinate, Saarland, Thuringia, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Kuzey Ren-Vestefalya ve Schlesswig-Holstein’dir. Başkent Berlin dışında diğer önemli şehirleri Stuttgart, Münih, Bremen, Köln, Dresden, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Liepzig, Düsseldorf ve Nürnberg’dir.

Almanya Gezi Rehberi

Almanya Gezilecek Yerler

Bir kültür ve tarihi miras beşiği Almanya’da gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Münih ’ten  Füssen ’e kadar devam eden Almanya’nın en eski ve en sevilen turistik yolu Romantik Yol; Almanya’nın en yüksek dağı Zugspitze Dağı, 1961’den 1989’a kadar doğu ve batı olarak Berlin’i ikiye bölmüş olan Berlin Duvarı; Ortaçağ’dan kalma bir kasaba olan Rothenburg ob der Tauber; Dünyaya nam salmış Berlin  Brandenburg Kapısı; romantik Alman döneminin izlerini taşıyan Heidelberg Şatosu; Gotik mimarinin başyapıtlarından Köln Dom Katedrali ve masaldan fırlamış Neuschwanstein Şatosu Almanya’da ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Onun dışında Kuzey Avrupa ‘nın bilinen en eski katedrali Aachen Katedrali, Volkswagen’in doğduğu yer Wolfsburg, barok tarzının peyzaj ve mimariyle buluştuğu Bergpark Wilhelmshöhe; tarihi gözler önüne seren Weimar Haus müzesi; Mannheim ‘ın dünyaca meşhur simgesi Wasserturm su kulesi; dünyanın en büyük tarihsel depolama kompleksine sahip Speicherstadt; Saksonya Dresden Devlet Operası ‘nın resmi opera binası Semperoper; Berlin’in simgelerinden Charlottenburg Sarayı; Almanya ‘daki Barok yapıtlarının en büyüklerinden Residenzschloss; Stuttgart’ta bulunan bir otomobil müzesi Porche Müzesi; dünya çapında ünlü 5 müze yapıtına sahip Berlin Müzeler Adası; Münih’teki Marien Meydanı ve Belediye Binası; Nürnberg ‘in sembollerinden Kaiserburg Sarayı; Almanya ’nın en tanınmış harabelerinden Heidelberg Şatosu; Frankfırt’taki Römerberg Meydanı; büyüleyici Hohenzollern Şatosu; Bavyera Wies Kilisesi, Wartburg Kalesi, Speyerer Dom Kilisesi, Moritzburg Şatosu, Hamburg Belediye Sarayı, Goethe Müzesi ve daha birçok yapı mekan Almanya’da gezilecekler arasında yer alır. Bir kültür medeniyet beşiği olarak Almanya’da gezilecek yerlerin hepsini buraya sığdırmak oldukça zor.

Almanya Gezi Rehberi

Alman Mutfağı

Alman mutfağında yemekte kullanılan malzemeler ve lezzetler eyaletlere göre yöresel çeşitlilik gösterir. Alman mutfağı denince akla gelen ilk şey sosistir. Domuz etinden üretilen Berliner sosisi veya Frankfurter adı verilen dana sosisi bilinen sosislerindendir. Hem yemeklerde hemde yemek yanı aperatiflerde patates Alman mutfağında önemlidir. Sosis ve patates kombininden oluşan “currywurst” yemekleri oldukça meşhurdur. Almanların tatlıları da oldukça bilinirdir. Tatlıların en bilineni Black Forest Cake’dir. Almanya’da en çok tüketilen içki biradır.

Almanya Gezi Rehberi

Alışveriş

Almanya’dan dönerken götürülebilecek en meşhur hediye domuz ve dana şarküteri ürünleridir. Veya sayısız çeşitteki Alman biralarından da hediye olarak götürebilirsiniz.

Almanya’daki müzelerin hediyelik eşya bölümünden hediyeler tercih edebilirsiniz. Federal bir cumhuriyet olan Almanya’da her bölgenin kendine has bir arması var ve bu armalar çeşitli hediyelik/anı eşyaları üzerinde hayat bulmuştur. Hediye seçeneklerinizin arasında bunu da alabilirsiniz.

Almanya Gezi Rehberi

Festivaller

Almanya’da müzikten sinemaya, sanattan dini günlere kadar kutlanan ve düzenlenen birçok festival var. Festivallerin yanı sıra Messe adı verilen sektörel fuarlar her sene Frankfurt’ta düzenlenir. Almanyanın en önemli festivallerinden birisi 1978’den beri düzenlenen Almanların Berlinale adını verdikleri Berlin Film Festivali’dir. Bir diğeri Ekim ayında Münih’te düzenlenen meşhur bira festivali Oktoberfest’tir. Yine Ekim ayında Türkiye’nin de katılımcı olduğu Frankfurt Kitap Fuarı düzenlenir. Eylül ayında Ortaçağ’ın canlandırıldığı Festival Mediaval Selb kentinte düzenlenir. Almanya’nın en önemli müzik festivalleri Rock am Ring ve Rock im Park’tır. Rock am Ring her yıl haziran ayında Mendig’te, Rock im Park da Nürnberg’de düzenlenir.

Ünlü Kişilikler

Almanya önemli bir kültür ülkesidir. Bu ünü ona kazandıran müzikte Bach, Beethoven ve Brahms’ın yanısıra edebiyatta da Goethe, Schiller ve Thomas Mann; Rönesans sanatçısı Albrect Dürer, sinema divası Marlene Dietrich, X ışınlarının mucidi Wilhelm Conrad Röntgen, politikacı Willy Brandt gibi tarihin büyük isimlere sahip olmasıdır.

Carl Friedrich Gauss, David Hilbert, Bernhard Riemann, Gottfried Leibniz, Karl Weierstrass ve Hermann Weyl gibi önemli matematikçiler de Almanya’da doğmuştur. Almanya, Avrupa’da matbaa’yı ilk kuran Johannes Gutenberg, Geiger sayacının yaratıcısı Hans Geiger ve ilk tam otomatik dijital bilgisayarı yapan Konrad Zuse gibi birçok ünlü kâşif ve mühendisin vatanıdır. Immanuel Kant, Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Friedrich Wilhelm Joseph Schelling ve Johann Gottlieb Fichte tarafından klasik Alman idealizmi kurulmuştur. Kraftwerk, Scorpions ve Rammstein gibi müzik gruplarını da doğurmuş bir ülkedir Almanya. Ayrıca Formula 1 pistlerinden tanıdığımız Michael Schumacher de Alman asıllıdır.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'da Göreceğiniz İskandinav Ülkeleri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 19 Şubat 2019

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31