Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Norveç Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 21 Mayıs, 10:11'de eklendi

İskandinav Yarımadasının batısında bulunan Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı, Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahiptir. Petrol rezervi zenginliğine sahip ülke, dünya ve Avrupa’da balıkçılık sektöründe önde gelmektedir. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu’nun bir kolu olan Norveç Denizi’ne kıyısı vardır. Ayrıca kıyıları binlerce fiyortla çizilmektedir. Ülkenin başkenti Oslo’dur. 385,180 km² alana yayılan Norveç’in 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır. Bir NATO ülkesi olarak Norveç, Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir.

Otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Norveç, Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turunun önemli destinasyonlarından birisini oluşturuyor.

Önemli Şehirler

Kuzey Avrupa’nın İskandinav Yarımadası’nın en kuzey ülkesi olan Norveç 19 eyalet ve 96 şehirden oluşuyor. Norveç’in başkenti ve en kalabalık şehri Oslo’dur. Bir diğer önemli kenti Norveç fiyortlarına açılan kapı olarak bilinen Bergen’dir. Diğer önemli şehirleri arasında Stavanger, Trondheim, Fredrikstad ve Drammen yer alır.

avrupa rüyası norveç alesund

Gezilecek Yerler

Dünyaca ünlü fiyortları, kuzey ışıklarını üzerinde taşıyan görkemli dağları ve tablo gibi modern şehirleri ile Norveç dünyanın en güzel ülkelerinden birisidir. Doğa ile iç içe olan ülke, doğa sporları için oldukça elverişli. Zengin kültür mirası ve köklü tarihi olan ülke, seyahatseverlerde derin izler bırakıyor. Müzeleri, tarihi binaları ve Viking köyleri kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Norveç ziyaretinde kuzeybatı fiyortlarına ve Alp dağlarına açılan kapı Alesund,  Jugendstil tasarımının mükemmel örneği ve Art Nouveau’nın kuzey yorumu olan taş ve ateş tuğla ile yapılmış muhteşem mimaride evlere sahip. Norveç’in kuzeydeki en büyük şehri olan Tromso, doğa ile çevrelenmiş ahşap evleriyle meşhur. Tromso’da Storsteinen dağına giden teleferikle çevredeki fiyortlara tepeden bir bakmak isteyebilirsiniz.

Kuzey Işıkları Festivali’nin düzenlendiği Tromso, bu ışığın büyüsüne kapılmak için en güzel şehirlerden bir tanesi. Yine bu şehirde bulunan Polaria ve Polar Müzesi de görülmesi gereken yerlerden. Vikingler’e başkentlik yapmış ve Orta Çağ’da da dini merkez haline gelmiş Norveç’in üçüncü büyük şehri olan Trondheim, Norveç’in tarihini merak eden ve izini takip etmek isteyenler için mükemmel bir seçenek. Nidaros Katedrali’nden Sverresborg Kalesi’ne birçok tarihi yapıyı burada görmek mümkün. Jotunheimen Milli Parkı Norveç’in en önemli milli parklarından birisidir ve ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alır. Ve tabiki de ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi başkent Oslo’dur. 50 müze barındıran Oslo, müzeleri ve Nobel Barış ödülü ile ünlüdür. Munch Müzesi bunlardan bir tanesidir. Seyahatiniz yaza denk geliyorsa yaz aylarında oldukça popüler olan Stavanger’i ziyaret edebilirsiniz. Güzel balıkçı kasabalarına sahip Lofotenen Adaları ve fiyort turlarının başlangıcı olan Bergen de yine görmemiz gereken yerler arasında.

avrupa rüyası norveç yemekleri

Mutfak

Norveç balıkçılık sektöründe gelişmiş olduğu için mutfağının büyük kısmı deniz ürünlerinden oluşur. Balık dışında kök ürünleri ve patates mutfağın ana unsurları arasında yer alır. Ülkenin kıyı kesiminde, kurutulmuş morina balığı en sevilen yiyeceklerindendir. Pølse adını verdikleri sosis çeşitleri en popüler yiyecekleri, haşlanmış kuzu güveç ve lahanadan yapılan Fårikål ise ulusal yemekleridir.

Norveç oldukça geniş kahvaltı menüsüne sahiptir. Balık ürünlerinin yanı sıra peynir, haşlanmış yumurta, tatlı çeşitleri ve ekmek kahvaltının vazgeçilmezlerindendir. Norveç’te atıştırmalık olarak sandiviç yeme kültürü de oldukça yaygındır. Köfte çeşitlerine kjøttboller adı verilir, haşlanmış patates ve balıkla servis edilir. Brunost adı verilen siyah peynir altı suyundan yapılan meşhur bir tatlıları vardır. Grot adı verilen lapaları da bir o kadar meşhurdur. Alkolün bir tık tuzlu olduğu ülkede, şarap ve bira çeşitleri oldukça fazladır. Geleneksel içkileri arasında Alman içkisi Aquavit, hafif bira çeşidi olan Lagerøl ve Pils yer alır.

avrupa rüyası norveç fiyortlar gemi yolculuğu

Ulaşım

Norveç’in ulaşım ağı oldukça geniş. Ancak en önemlisi sanırım denizci olan bu millet için limanları. Fiyortlara ulaşımı sağlayan ve eşsiz deniz yolduluğu sunan Bergen, Drammen, Floro, Hammerfest, Harstad, Haugesund, Kristiansand, Larvik, Narvik, Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Tromso ve Trondheim limanlarına sahip.

avrupa rüyası norveç magneti

Alışveriş

Norveç fiyortlarından kuzey ışıklarına sizi büyüleyen benzersiz seyahatinizden sonra elbette sevdiklerinize hediye veya kendinize anı eşyası satın almak isteyeceksiniz. Alınabilecek hediyelerden biri Viking kültürünü yansıtan bir eşya olabilir. Vikinglere ev sahipliği yapmış bir ülkede fazlaca bulabileceğiniz seçenek mevcut. Onun dışında İskandinav mutfağının lezzetini tattırmak için pastane işi atıştırmalıklar götürebilirsiniz. Belki de en güzeli bir tablo olacaktır. Seçim size kalmış.

avrupa rüyası norveç festivalleri

Festivaller

Doğayla iç içe bir yaşam sunan ülkede halk yıl boyu festivaller, konserler ve farklı organizasyonlarla doğanın keyfini çıkarır. Bu festivallerden en önemlisi belki de en güzeli Ocak ayında gerçekleştirilen Kuzey Işıkları Festivali’dir. Festival 25 yıldır Tromso kentinde gerçekleştiriliyor. Bir müzik festivali olarak gerçekleştirilen etkinliğe her sene farklı müzik tarzları ve sanatçıları eşlik ediyor. Kuzey ışıklarını çıplak gözle izlenebileceği festival oldukça keyif verici ve göz kamaştırıcı. Bir diğeri Mayıs ayında Trondheim’de düzenlenen Caz Festivali. Çağdaş İskandinav  ve Avrupa cazı ağırlıklı festival 1979’dan beri bu kentte düzenleniyor.

Haziran ayında düzenlenen dünyanın en büyük ekstrem spor festivallerinden birisi olan Ekstrem Sporlar Haftası’dır. Voss şehrinde düzenlenen festival; yamaç paraşütü, paraşütle yüksek atlama, uçurtma sörfü, rafting, tırmanma, dağ bisikleti ve yelken kanat sporlarını kapsıyor. Eylül ayında düzenlenen ülkenin en büyük sinema festivali Bollywood Festivali, Hint sinemasi ve kültürünü Norveçlilerle buluşturuyor. Diğer festivalleri arasında Ekim ayında düzenlenen Bergen Yağmur Festivali, Eylül ayında düzenlenen Hell Blues, Haziran ayında düzenlenen Bergenfest ve Norwegian Wood Müzik, Nisan ayında düzenlenen Ultima Çağdaş Müzik Festivali yer alıyor.

avrupa rüyası norveç edvard munch the scream tablosu

Ünlü Kişilikler

“Çığlık” tablosu ile bildiğimiz ünlü ekspresyonist ressam Edvard Munch, Eurovision yarışmasından tanıdığımız Alexander Rybak, Dünyaca ünlü pop muzik grubu A-ha, yazar Karl Ove Knausgaard ve Knut Hamsun.

Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Norveç, doğası, denizi kucaklayan fiyortları, kültürel birikimi ve tarihi ile seyahatseverlere eşsiz anılar katıyor.

Yorumlar

15 Trackbacks/Pingbacks

 1. Geri bildirim: İsveç Gezi Rehberi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 24 Mayıs 2018
 2. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Boyunca Tadına Bakılması Gereken 5 Lezzet - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 26 Mayıs 2018
 3. Geri bildirim: Oslo'da Gezilecek Yerler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 29 Mayıs 2018
 4. Geri bildirim: Norveç'in Flam Köyü'nde Yapılacak En İyi 4 Şey - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 31 Mayıs 2018
 5. Geri bildirim: Norveç Fiyortlarında Fotoğraf Çekileceklere 5 Yer - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 20 Haziran 2018
 6. Geri bildirim: Manzara Tutkunları için Bergen'de Yapılacak En İyi 3 Şey - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 10 Temmuz 2018
 7. Geri bildirim: Norveç'in Doğa Harikası Lofoten Adaları - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 17 Ekim 2018
 8. Geri bildirim: Nordkapp Norveç'in En Kuzeyi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 24 Ekim 2018
 9. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 1 Kasım 2018
 10. Geri bildirim: Trolltunga'ya Gitme Planı Kuranlar için Tavsiyeler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 28 Kasım 2018
 11. Geri bildirim: Stavanger de Gezilecek Yerler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 5 Aralık 2018
 12. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Ocak 2019
 13. Geri bildirim: Oslo’da Ücretsiz Yapabileceğiniz Şeyler - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 6 Mart 2019
 14. Geri bildirim: Norveç Milli Parkları - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 4 Nisan 2020
 15. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu | 12 Gün 9 Ülke 15 Şehir - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 15 Nisan 2020

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31