Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Helsinki’de Yapılacak En İyi 5 Şey

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 4 Mayıs, 10:17'de eklendi

Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri Helsinki’nin kuruluşu 16.yüzyıl uzanır. Ancak bugün gördüğümüz şeklini alması 1800’lerde gerçekleşmiştir. Şehir, Baltık Deniz’nin Finlandiya Körfezi’nde bulunur ve yaklaşık 315 adaya sahiptir. Açık renk granit taşlarıyla döşeli mimari dokusuyla Kuzeyin Beyaz Kenti olarak anılan şehir, Avrupa Rüyası İskandinav Turu’nun duraklarından bir tanesi.

Avrupa’nın deniz ve doğaya en yakın şehirlerinden birisi olan Helsinki, bir kültür başkenti olarak birçok organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. 1952’de Yaz Olimpiyatları, 52.Eurovision Şarkı yarışması gibi etkinliklere ev sahipliği yapmış, 2012’de Dünya Tasarım Başkenti seçilmiştir.

Helsinki’de yapılacak en iyi 5 şey nedir?

avrupa rüyası helsinki Suomenlinna

Suomenlinna

Kauppatori’den feribota binin ve birkaç dakika içinde dünya değilse bile İskandinavya’daki en muhteşem insan yapımı yerlerden birinde kendinizi kaybedin.

Suomenlinna yedi adaya yayılmış dev bir deniz kalesidir. Doğu bölgelerini savunmak için 1800’lerin ortalarında İsveçliler tarafından kurulmuştur. Ancak 19. yüzyılın başlarında Helsinki, Ruslar tarafından işgal edilmiştir. O zamandan beri Suomenlinna’da neredeyse hiçbir şeyin değişmediğini söylemek pek de abartı olmaz.

Yıldız şekilli duvarların ve silah konumlarının ortasında hala 1000 kişiye ev sahipliği yapan küçük bir barok yerleşim yer alır; o tarihi dokuyu hissetmek isteyenler tercih edebilir.

avrupa rüyası helsinki katedrali

Helsinki Katedrali

Düşünün ki geceleri sudan bir fener gibi parlayan bir yapı tüm şehrin yapıları üzerinde yükseliyor. Helsinki’yi ziyaret sebebiniz ne olursa olsun, bu neoklasik katedral göz atmak için ihtiyacınız olan yerlerden birisidir. 19.yüzyılın ortalarında yapıldığı zaman Finlandiya’nın Büyük Dükü olan Rus Çarı Nicholas I’in onuruna Aziz Nikolaos Katedrali olarak anılırdı. Finlandiya’nın 1917’deki bağımsızlığının ardından sadece Helsinki Katedrali olarak anılmaya başladı.

avrupa rüyası helsinki Esplanadi

Esplanadi

“Espa” olarak bilinen yöre sakinlerinden ismini alan bölge, şehrin tam ortasında yeşil alanlara sahip. Turistlerin ve Helsinki sakinlerinin piknik yapmak, rahatlamak ve yaz aylarında eğlenmek için geldikleri bir yer.

Bölgedeki önemli yerlerden birisi, heyecan verici bir gösteri programı ve canlı müzik performanslarıyla açık bir mekan olan Espa Stage’dir. Esplanadi’de Temmuz ayında bir ay süren caz festivali Jazz-Espa’ya veya Haziran ayında gerçekleşen Marimekko Fashion Show’a rasgelen ziyaretlerinizde katılabilirsiniz.

avrupa rüyası Finlandiya Ulusal Müzesi

Finlandiya Ulusal Müzesi

Eğer bir başkenti ziyaret ediyorsanız gittiğiniz yerde o ülkenin geçmişi hakkında bilgi edinme şansına sahip olmanız gerekiyor. Finlandiya Ulusal Müzesi size bu fırsatı tanıyor. Tüm gelenlerin ilgisini çekecek bir bölüm olan Hazine bölümünde, dokuz odadan geçerken gümüş, mücevher, madeni para, madalya ve zırh gibi şeylere göz atabilirsiniz. Dahası, Fin kültürü ve toplumunun, İsveç Krallığı’nın ve daha sonra Rus İmparatorluğunun bir parçası haline gelmeden önce orta çağda nasıl geliştiğini görebileceksiniz. Ülkenin erken dönem uygarlıklarını da içine alan ilgi çekici sergiler, bunların arasında neolitik bir taş ve Demir Çağı mezar sandığı da var.

avrupa rüyası helsinki saunaları

Şehir Saunaları

Sauna Fince bir kelimedir ve Finlandiya’da yaklaşık üç milyon sauna vardır. Bunların büyük bir kısmı burada Helsinki’de bulunur. Kışın ya da yaz aylarında ziyaret ediyor olsanız da birçoğu halka açıktır. Finlandiya’da deneyimlemeniz gerekenlerden bir tanesidir sauna.

Halka açık saunalar için Kotiharju, Merihaka, Hermanni ya da Helsinki yarımadasının güney ucundaki “Löyly” bölgelerini deneyebilirsiniz.

Saunalarda dikkat edilmesi gereken bazı görgü kuralları var. Erkekler ve kadınlar genellikle ayrı olarak saunaya giriyor. Çıplak girmek isterseniz ancak bir havlu ile buna izin veriliyor. Konuşmak zorunda kalmanız durumunda sesinizi düşük tutmanız gerekiyor.

Helsinki’de yapacak şeyler 5 tane ile elbette bitmez. Daha fazlası için Avrupa Rüyası’nın İskandinav Rüyası’nı tercih edebilir, renkli bir Kuzey Avrupa turu yaşayabilirsiniz.

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31