Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Finlandiya Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 1 Haziran, 10:31'de eklendi

Avrupa’nın nüfusu en az olan ülkesi Finlandiya, İskandinav yarımadasında ve Baltık Denizi kıyısında yer alır. Başkenti Helsinki olan ülkenin doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer almaktadır. Ülke nüfusu düşük yaşam standartları da iyi olduğu için, Finlandiya dünyanın en kaliteli ülkelerinden birisidir. Özellikle eğitim alanında ön plana çıkan ülke, eğitimde eşitliği ve herkes için ücretsiz oluşu ilke edinmiştir. Grigoriy Petrov’un aynı adı taşıyan romanından ötürü Finlandiya  “Beyaz Zambaklar Ülkesi” olarak da anılmaktadır.

avrupa rüyası finlandiya helsinki

Önemli Şehirler

Nüfus bakımından ülkenin en büyük kenti Helsinki’dir. Ülke güney, batı, doğu, Laponya, Oulu ve Aland olmak üzere altı idari bölgeden oluşmaktadır. Finlandiya’nın en eski şehri Turku’dur. Nokia markasının doğduğu ve ülkenin sanayi bölgesi olan Tampere ve önemli metal grupların doğduğu yer Espoo ülkenin diğer şehirlerindendir. Espoo, Vontana ve Kauniairen şehirleri başkent bölgesinde yer almaktadır. Rovaniemi, Laponya, Lahti, Oulu, Kotka ve Lontaa ülkedeki diğer şehirlerdir.

avrupa rüyası helsinki suomenlinna kalesi

Gezilecek Yerler

Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri Helsinki gezilecek yerlerin en başında geliyor. İsveç etkisi hissedilen küçük güney şehri Vaasa; üniversiteler kenti Jyvaskyla; Saimaa gölünün kıyısındaki Lappeenranta; teknoloji merkezi Oulu; opera festivali ve kalesiyle ünlü Savonlinna; çok sayıda festivale ev sahipliği yapan Seinajoki; kalesiyle ve katedraliyle ünlü eski başkent Turku; kültür, müzik, sanat, müzeler ve endüstri kenti Tampere; göller bölgesindeki Kuopio diğer gezilecek kentler arasında yer alıyor.

avrupa rüyası finlandiya helsinki

Fin Mutfağı

Fin mutfağının önemli yiyecekleri arasında Fin hardalı sinappi, ren geyiği sotesi poro, kuru üzümle yapılan maksalaatikko, dana/domuz etiyle yapılan sebzeli güveç karjalanpiirakka ve halka sosis lenkkimakkara yer alır. Pulla ve korvapuustit de bilinen tatlılarıdır.

avrupa rüyası finlandiya alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Finlandiya dediğimizde akla gelen ilk sembollerden birisi ren geyikleridir. Bu nedenle alınabilecek anı ve hediyelik eşyalar da bu sembolle ilgilidir. Geyik sembollü eşyalar, biblolar, geyik işlemeli bluzlar, geyik baskılı battaniyeler, post, geyik boynuzundan yapılmış eşyalar, eldivenler hediyelik alışverişlerde tercih edilebilir. Yalnız şunu da belirtelim alışveriş kültürü pek gelişmemiş olan Finlandiya biraz pahalı bir ülke.

avrupa rüyası finlandiya ulaşım

Ulaşım

Finlandiya’da şehirler arası ulaşım tren ve otobüsler aracılığıyla sağlanıyor. Şehirler arası otobüs seferleri oldukça yaygın bir şekilde yapılıyor. Otobüs seyahatleri için ya ISIC karta yada öğrenci kartına sahip olmanız gerekiyor. Otobüs firması Matkahuolto’nun BusPass seyahat kartının da tercih edebilirsiniz. Omnibus firması Matkahuolto’ya göre bir tık daha ucuz.

avrupa rüyası finlandiya festivaller

Festivaller

Juhannus yaz ortasına gelişin kutlandığı bir festivaldir. Bizdeki hıdırellez gibi kokko adı verilen büyük ateşler yakılır, evler huş ağacı dalları ile süslenir. Yaklaşan baharın habercisi Laskiainen kayak kartopu gibi oyunlarla geçirilen ve beraberinde gelecek yıl bereket getireceğine inanılan yiyeceklerle geçirilen bir festivaldir. Tampera’ya özgü Finli işçi sınıfının festivali olan Vappu yedi gün boyunca ülkede coşkuyla kutlanır. Svenska Dagen adı verilen bir diğer festivalde ise 6-11 Kasım arası İsveç günü olarak kutlanır.

Ünlü Kişilikler

The Ravens Dance filminin yapımcısı Markku Lehmuskallio, heykeltraş Wäinö Aaltonen, mimar Alvar Aalto, ressam Albert Edelfelt, Elin Danielson-Gambogi ve Helene Schjerfbeck; aktör ve müzisyen Mikko Leppilampi, aktris Maila Nurmi, Kati Outinen ve Leea Klemola; müzik grubu Poisonblack, Mokoma, Norma John ve Loituma; yazar Mika Waltari, Vainö Linna, Veijo Meri, Paavo Haavikko ve Arto Paasilinna bilinaen Fin kökenli ünlü kişilikler arasında yer almaktadır.

“Beyaz Zambaklar Ülkesi” Finlandiya‘yı Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile keşfetmeye hazır mısınız!

Bumerang - Yazarkafe
Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

0
0
27 Ağustos, 10:36
Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları Gezi Rehberi

0
0
29 Nisan, 16:55
Norveç Milli Parkları

Norveç Milli Parkları

0
0
4 Nisan, 13:31