Notice: Undefined index: whatsapp_paylasim in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/single.php on line 15

Kurban Bayramı’nda Seyahat Edeceklere Yurtdışı Tur Önerileri

İskandinavya’daki En Renkli 5 Şehir

Seyahatte Yemek Masraflarını En Aza İndirmenin Yolları

İskandinav Turunda Gün Doğumunu Görebileceğiniz Büyüleyici 5 Yer

Danimarka Gezi Rehberi

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 22 Mayıs, 10:26'de eklendi

Notice: Undefined variable: oturum_id in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/inc/single/haber_yeni.php on line 19

Başkenti Kopenhag olan Danimarka Kuzey Avrupa’da İskandinavya’da yer alır. Danimarka anayasal monarşi ile yönetilmektedir. İskandinav ülkelerinin genelinde hâkim olan, rahatlık, konfor, kaliteli yaşam, suç oranlarının az olması unsurları Danimarka içinde geçerlidir. Grönland ve Faroe Adaları Danimarka’ya aittir. Danimarka’nın büyük bir bölümü Jylland yarımadası üzerindedir.

Başkent Kopenhag, Danimarka adalarının en büyüğü olan Sjælland‘ın üzerinde kurulmuştur. Ülkenin güney komşusu Almanya, doğu komşusu İsveç’tir. Otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Danimarka, aynı zamanda dünyanın en popüler oyuncak markalarından biri olan Lego’nun doğduğu yerdir. Legoland temalı Billund parkı Lego satın alınabilecek dünyadaki en iyi yerlerden bir tanesidir.

avrupa rüyası danimarka

Önemli Şehirler

İskandinavya’nın en küçük ülkelerinden birisi olan Danimarka, Jylland yarımadası üzerinde yer almaktadır. Baltık Denizi’nde 450 adadan oluşan bir takımadada yer alan ülkenin başkenti Sjælland adası üzerinde kurulmuş olan Kopenhag’tır. Danimarka’nın büyük ve önemli şehirleri; Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Randers, Kolding, Horsens, Vejle ve Roskilde‘dir.

avrupa rüyası danimarka gezilecek yerler

Gezilecek Yerler

Zengin ve geniş mimari kültür mirası bulunan Danimarka’da gezmek isteyeceğiniz yerler elbette mevcut. Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapan Frederiksborg Sarayı, Viking deniz müzesi Vikingeskibsmuseet, İsveç şehri Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan 8 kilometre uzunluğundaki Oresund Köprüsü, açık hava müzesi Den Gamle By, Kronborg Kalesi ve Kopenhag’taki dinlenmek ve huzur bulmak için mükemmel bir nokta Tivoli Bahçeleri mutlaka görülmelidir. Kuzey Avrupa’da tuğladan inşa edilmiş olan ilk Gotik tarzdaki Roskilde Katedrali, Helsingor’da bulunan Rönesans’ın en iyi örneklerinden birisi olan Kronborg Kalesi, Esbjerg yakınlarındaki Svend Wiig Hansen’ın anıtsal dev heykeli “Man meets the Sea” görülmeye değer yerlerdendir.

avrupa rüyası danimarka mutfağı

Mutfak

Danimarka’nın mutfağı, tıpkı diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi çoğunlukla et, balık ve patatesten oluşur. Yemek yemek oldukça pahalı olabilmektedir. Özellikle yerel halkın bulunmadığı turistik restoranlardan kaçınmak bütçeniz için önemli bir hareket olacaktır. Geleneksel yemekler içerisinde kızarmış pisi balığı, salamura ringa balığı gibi çeşitli deniz ürünleri yer almaktadır. Geleneksel öğle yemeği smorrebrod’dur. Smorrebrod açık sandviç olarak bilinir. Bu açık sandviçler ringa balığı, uskumru balığı veya pisi balığının beyaz/çavdar ekmek üzerinde servis ediliyor ve birçok restoranda bulunuyor. Frikadeller (domuz/dana köfte) ve stegt flaesk og persillesovs (dilim domuz pastırması) gibi et yemekleri de yaygındır. Tatlı olarak badem, kiraz ve pilav ile hazırlanan pudding rıs a l’amande ve çilek reçeli ile servis edilen yuvarlak kekler aebleskiver denenmesi gereken lezzetlerden. Ancak bu iki tatlı genel olarak sadece Kasım ve Aralık aylarında bulunabiliyor. Şeker olarak paket sıcak meyan kökü şekeri Superpiratos denenebilir. Bira firması Carlsberg’in anavatanıdır. Bira dışında içki olarak aquavit ve sıcak şarap Glogg tüketilmektedir.

avrupa rüyası danimarka ulaşım

Ulaşım

Ülkede şehirlerarası ulaşım otobüs ve tren ağı ile sağlanıyor. Otobüs şehir içi ulaşımda daha iyi bir seçenektir. Yalnız her şehrin kendi otobüs şirketi bulunmaktadır. Otobüs ve trenleri kullanmadan önce kart alınmalıdır. Ülkede bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır ve çoğu yerde kiralama olanağı mevcuttur.

avrupa rüyası danimarka legoland

Alışveriş

Norveç’ten sonra Vikinglerin başka bir diyarı olan Danimarka’dan replika Viking mücevheri ve minyatür ölçekli Viking modelleri alınabilecek hediyelikler arasındadır. Bunlar dışında ise Lego ve geleneksel yün İskandinav kazakları hediye olarak tercih edilebilir. Tuzlu likörlü şekerleri Lakrid ve tereyağlı kurabiyeleri de yanınızda götürmek isteyebileceğiniz lezzetli seçeneklerden.

avrupa rüyası danimarka festivaller

Festival

Temmuz’da on gün süren Danimarka Caz Festivali ve bir hafta süren Uluslararası Caz Festivali, Şubat ayında karnavallar ve üç haftalık Caz Müzik Festivalleri, Haziran’da indie rock müzik festivali olan Northside Festivali, yaz ortası festivali Sankthansaften ve müzik sanat festivali Roskilde Festivali düzenlenmektedir.

Ünlü Kişilikler

Çirkin Ördek Yavrusu masalının yazarı Hans Christian Andersen, 1922 yılında Nobel Ödülü kazana fizikçi Niels Bohr, varoluşçuluğun babası olarak bilinen düşünür Søren Kierkegaard, mimar ve tasarımcı Arne Jacobsen ve Jorn Utzon, Lars von Trier filmiyle bildiğiimiz yönetmen Gabriel Axel ve yönetmen Susanne Bier bilinen ünlü Danimarkalı kişilikler arasındadır.

Avrupa Rüyası‘nın Kuzey Avrupa turu ile Viking diyarı Danimarka‘yı keşfetmeye hazır mısınız!

Yorumlar

5 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Kuzey Avrupa Turuna Çıkmadan Önce İzlemeniz Gereken 5 Film - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 23 Mayıs 2018
  2. Geri bildirim: İsveç Gezi Rehberi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 24 Mayıs 2018
  3. Geri bildirim: Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa Turu Hakkında Merak Ettikleriniz - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 2 Haziran 2018
  4. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'nın Görülmesi Gereken 5 Şehri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 1 Kasım 2018
  5. Geri bildirim: Kuzey Avrupa'da Karşılaşacağınız Para Birimleri - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 30 Ocak 2019


Notice: Undefined variable: yorum_1 in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/comments.php on line 77

Bumerang - Yazarkafe

Notice: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-includes/functions.php on line 4115
Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

0
0
3 Mayıs, 14:50