Notice: Undefined index: whatsapp_paylasim in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/single.php on line 15

Kurban Bayramı’nda Seyahat Edeceklere Yurtdışı Tur Önerileri

İskandinavya’daki En Renkli 5 Şehir

Seyahatte Yemek Masraflarını En Aza İndirmenin Yolları

İskandinav Turunda Gün Doğumunu Görebileceğiniz Büyüleyici 5 Yer

Bükreş’te Kesinlikle Görmeniz Gereken 5 Yer

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 9 Mayıs, 12:17'de eklendi

Notice: Undefined variable: oturum_id in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/inc/single/haber_yeni.php on line 19

Romanya’nın başkenti Balkanların Parisi Bükreş, Doğu Avrupa’nın en önemli kültür turizm merkezlerinden bir tanesidir. 1965-1989 yılları arasında Nikolay Çavuşesku liderliğindeki şehir birçok tahribata uğramış, devrim sonrasında eski görkemini kazanmıştır. Eğitime, sanata ve mimariye önem veren Avrupa kentlerinden biri olan Bükreş, Avrupa Rüyası‘nın destinasyonlarından birini oluşturuyor.

avrupa rüyası bükreş

Bükreş’te görmeden gelme diyebileceğimiz yerler

Bükreş Parlamento Sarayı

Nikolay Çavuşesku tarafından dini yapıların ve evlerin feda edilerek yapıldığı Parlemento Sararı 1983-1989 yılları arasından inşa edilmiştir. İnşa sürecinde 700 mimarın çalıştığı yapı enlerin yapısı diyebiliriz; en ağır sivil yönetim, en pahalı ve en büyük yapı olarak tarihi kayıtlara geçmiştir. Parlemento Meydanı’na yürüyüş mesafesindeki sarayı saat 10-16 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

avrupa rüyası bükreş Lipscani

Lipscani

Tarihi atmosferi soluyabileceğiniz 15.yüzyılda kurulmuş bir kent düşünün. Nam-ı değer Kont Dracula yani Prens Vlad öncülüğünde kurulmuş; Barok, Art Nouveau ve Neo-klasik üsluba sahip yapılarıyla tarzını yaratarak ses getirmiştir. Bölgede çok sayıda eğlence yeri, restoran, alışveriş merkezi ve sanat galerisi bulunuyor.

avrupa rüyası Ateneum Romanian

Ateneum Romanian

1888 yılında açılan Ateneum Romanian, Türkiye’nin kurulmasında Atatürk’ün Samsun’a çıkışının ilk adım olması gibi önemli bir yere sahiptir. 1919’da düzenlenen tarihi konferansla günümüz Romanya’sı oluşmuştur. Performansların sergilendiği 600 kişi kapasiteli yapıda tavan işlemeleri göze çarpan unsurlardan. Ayrıca neo-klasik mimari üsluba sahip yapıyı ziyaret ederken, Romen şair Mihai Eminescu’nun heykelini görmeden geçmeyin.

avrupa rüyası bükreş devrim meydanı

Devrim Meydanı

Adını 1989 Devrimi’nden alan eski adıyla Saray, günümüz adıyla Devrim Meydanı, Zafer yolu üzerinde bulunuyor. Meydanın ortasında 1866-1914 yılları arasında Romanya’nın başında bulunmuş Kral 1.Carol’un heykeli bulunuyor. Ayrıca meydan, kraliyet sarayının, konser salonunun ve Bükreş Üniversitesi Kütüphanesi’ni etrafında bulunduruyor. Rejim değişikliğinin, devrimin izlerini sürebileceğiniz bu meydanda soluk almadan geçmeyin.

avrupa rüyası bükreş zafer takı

Zafer Takı

Kiseleff Caddesi üzerinde bulunan Paris’tekine benzerliğiyle dikkat çeken Zafer Takı, ilk olarak 1878’de Romanya’nın bağımsızlığını kazanmasının ardından yapılan geçit töreni vesilesiyle ahşaptan inşa edilmiş. Yapıya oluşan yoğun ilginin ardından yapı restore edilerek   mimar Petre Antonescu’nun tasarımı ile bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur.

Balkanların Paris’i Bükreş’te keyifli vakit geçirmek, şunları da görmedim diye pişman olmadan bir tur geçirmek için Kuzey Avrupa turu‘na katılabilir, Doğu Avrupa‘nın güzelliklerini eşsiz bir şekilde deneyimleyebilirsin.

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Romanya Gezi Rehberi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 18 Haziran 2018


Notice: Undefined variable: yorum_1 in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/comments.php on line 77

Bumerang - Yazarkafe

Notice: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-includes/functions.php on line 4115
Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

0
0
3 Mayıs, 14:50