Notice: Undefined index: whatsapp_paylasim in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/single.php on line 15

Kurban Bayramı’nda Seyahat Edeceklere Yurtdışı Tur Önerileri

İskandinavya’daki En Renkli 5 Şehir

Seyahatte Yemek Masraflarını En Aza İndirmenin Yolları

İskandinav Turunda Gün Doğumunu Görebileceğiniz Büyüleyici 5 Yer

Berlin’de Gezilecek En İyi 5 Yer

ÜLKE VE ŞEHİR REHBERİ 12 Mayıs, 10:10'de eklendi

Notice: Undefined variable: oturum_id in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/inc/single/haber_yeni.php on line 19

Geniş caddeleri, müzeleri, tarihi yapıları, sanatı ile keşfedilmeyi bekleyen; Almanya dendiğinde ilk aklımıza gelen şehirdir Berlin. Bohem bir havaya sahip olan Berlin, II.Dünya Savaşı’nın tarihi izlerini taşır bu nedenle de önemli bir yere sahiptir. Avrupa Rüyası’nın Avrupa turu destinasyonlarından birisi olan şehri, The 69 Eyes’tan Feel Berlin parçası ileYou gotta feel Berlin” sözleri eşliğinde gezmemiz gereken yerlere bir bakalım.

avrupa rüyası berlin brandenburg kapısı

Brandenburg Kapısı

Berlin dendiğinde ilk akla gelen önemli sembollerden birisidir Brandenburg Kapısı. Berlin’in en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden birisi olan yapı, 1788-91 yılları arasında Prusya Kralı III. Friderich Wilhelm tarafından inşa ettirilmiştir. Kapının mimarı Carl Gotthard Langhans’tır ve esin kaynağı Atina’daki Acropolis’tir. Neoklasik üsluba sahip  Brandenburg’a Quadriga adı verilen atlı heykel 1793 yılında eklenmiştir. Berlin gezinize başlamak için en güzel noktalardan birisi burasıdır. Under Ten Linden caddesinde yürümek oldukça keyiflidir. Kapının gece ve gündüz hali de ayrı bir güzeldir. Özellikle gece ışıklandırması görmek isteyeceğiniz bir manzara olabilir.

avrupa rüyası berlin Reichstag

Reichstag

Cam kubbeli görülmeye oldukça değer yerlerden birisi olan Alman Parlemento Sarayı, Brandenburg Kapısı’nın hemen kuzeyinde bulunur. Yapının mimarı Paul Wallot inşayı 1894’te tamamlamış, Yüksek Rönesans ve klasisizm üslubuyla bezemiştir. Cam kubbeye vuran ışığı değişik açılarda aynalardan oluşan yapı, parlamento salonuna bu ışığı yansıtıyor. Aynı zamanda üzerine inen yağmur suyunu arıtıp kullanan, üzerindeki güneş panellerinden elektrik elde eden çok amaçlı bir bina. Bir dipnot, cam kubbeye çıkıp manzarayı görmek isterseniz rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

avrupa rüyası berlin Alexanderplatz

Alexanderplatz

Almanya’nın en büyük meydanlarından biri olan Alexanderplatz, Mitte bölgesinin en bilinen merkezlerinden birisidir. Yerliler tarafından “Alex” olarak adlandırılmaktadır. Meydan ismini I.Rus Çarı Alexander’dan almaktadır. Tarihi bir meydan olarak Alex, içinde barındırdığı Berliner Fernsehturm yani TV Kulesi ile panaromik bir Berlin manzarasını ayaklarınıza seriyor.

avrupa rüyası berlin katedrali

Berlin Katedrali

Büyüleyici ve görkemli bir yapı olarak karşımıza çıkan Berliner Dom, 1700’lü yıllarda Barok üslupta tasarlanmıştır. Ancak zamanla yeniden modellenmiş,1894’de II.Wilhelm’in emriyle yıkılarak neo-barok üslupta yeniden inşa edilmiştir. Katedrali ziyaret ederken merdivenleri çıkmaya üşenmeyin, çünkü sonunda sizi 360 derece Berlin’i gösteren bir manzara ile karşılaşacaksınız.

avrupa rüyası berlin Charlottenburg

Charlottenburg Sarayı

Hohenzollern Hanedanı’nın Berlin’deki tek mirası ve Berlin’in en büyük sarayı olan yapı 7. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Sophie Charlotte tarafından hizmete atanmış olan yapının iç mimarisi, barok ve rokoko üslubuyla bezelidir. Dolaşmak için mükemmel bir yer olan geniş huzurlu bahçesini de keşfetmek isteyebilirsiniz. Saray bahçesinde Yeni Köşk (Neuer Pavillon), Belveder ve Kraliçe Luise’nin mezarının bulunduğu anıt mezar (Mausoleum) yer almaktadır.

Avrupa ziyaretlerinde Almanya’nın başkenti Berlin önemli uğrak noktalardan birisidir. Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile Berlin’i keşfet ve bu başkente selam vermeden geçme!

Yorumlar

1 Trackbacks/Pingbacks

  1. Geri bildirim: Almanya Gezi Rehberi - Kuzey Avrupa TuruKuzey Avrupa Turu on 23 Ocak 2019


Notice: Undefined variable: yorum_1 in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-content/themes/imagazine/comments.php on line 77

Bumerang - Yazarkafe

Notice: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/wwwkuzeyavrupatu/public_html/wp-includes/functions.php on line 4115
Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

Finlandiya Rovaniemi Gezi Rehberi

0
0
3 Mayıs, 14:50