Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Avrupa Rüyası ile Viking Diyarı Norveç Fiyortlarını Keşfet

İSKANDİNAV RÜYASI 19 Mayıs, 10:45'de eklendi

“Bedeninize iyi bakın, ruhunuza daha da iyi.. Beden bir gün geldiği yere geri gider, ruhunuz ise hak ettiği yere..” diyor bir Viking atasözü. Bedeninize sağlığınıza dikkat ederek, spor yaparak iyi bakabilirsiniz; ruhunuzun ise daha manevi şeylere, umutlarınıza, hayallerinize ve arzularınıza ihtiyacı vardır. İyi olması bunları gerçeğe dökmeniz ile mümkündür.

Ruhunuzun ihtiyacı olan şeyi, hayallerinizi gerçekleştirmenizin yolu Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turundan geçiyor. Norveç fiyortlarından, İskandinavya’nın göz alıcı kuzey manzaralarına tek seferde Kuzey Avrupa’yı İskandinav Rüyası ile keşfetmek mümkün! İskandinav kültürü nasıl, Kuzey Avrupa bahsettikleri kadar güzel mi, Vikinglerin tarihini de merak ediyorum diyorsan seni Kuzey Avrupa turumuzla eşsiz bir maceraya davet ediyoruz. Evet, 15 gün boyunca 12 ülke 20 şehir ile dolu dolu Kuzey Avrupa turu… Turumuzda duraklarımız şöyle; Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Songdal, Kaupanger, Gudvangen, Tvindefossen ve fiyortlardan oluşan Norveç’in yanı sıra, İsveç (Stockholm), Danimarka (Kopenhag), Finlandiya (Helsinki), Polonya (Varşova, Krakow ve Gdansk), Letonya (Riga), Litvanya (Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi), Estonya (Tallinn), Romanya (Bükreş, Bran ve Drakula’nın Şatosu), Almanya (Berlin), Çekya (Prag) ve Bulgaristan (Varna).

avrupa rüyası norveç fiyortları

Bütün yolculuğumuz otobüs ile geçmiyor elbette, birçok ulaşım türünü kullanarak turumuzu renklendiriyoruz. Bunlardan en keyiflisi seni mavilere boğacak, engin ufuklara daldıracak Norveç fiyortlarını gezen gemi seyahati kısmı. Tur boyunca şehirler arası ulaşım Avrupa Rüyası otobüsleri ile; Tallinn-Helsinki, Helsinki-Stockholm, Kaupanger-Gudvangen, Gedser-Rostock arası yolculuklar gemi seyahatiyle sağlanıyor.

Kuzey Avrupa Turu ile Viking Diyarını Keşfet!

Yazıya bir Viking atasözü ile başladık. Kuzey Avrupa’da Vikinglerin izlerini süreceğiz; o kadar yol gitmişken tarihin bu noktasına dokunmadan havasını solumadan dönmek olmaz.

Avrupa Rüyası’nın Kuzey Avrupa turu ile fiyortlarda gemi yolculuğu ile gezeceğiniz Viking destanları ile nam salmış Norveç’te Vikinglerin izlerini takip edebilirsiniz. Oslo, Bergen, Kaupanger, Gudvangen, Tvindefossen, Flam şehirlerini Kuzey Avrupa turu ile gezeceksiniz. Norveç’in başkenti Oslo’dan Flam’a kadar Viking tarihinin izlerini süreceğiniz yerler arasında Vefsnfjord, Gudvangen Viking marketi, Viking gemi müzesi, Kaupang Viking köyü, Lofotr Viking müzesi  yer alıyor.

avrupa rüyası norveç fiyortları vikingler

Vikinglerin hayat sürdükleri yerleşke Kaupanger

Norveç fiyortlarının önemli limanlarından olan şehir, ilk zamanlar Tingstad olarak biliniyordu. İskandinav bir terim olan Kaupanger kelime olarak “Pazar yeri, satın alma limanı” anlamına geliyor. Köyün en dikkat çekici yapılarından birisi Stave Kilisesidir, 12. yüzyılda inşa edilmiş olduğuna inanılmaktadır ve halen bu köyde bulunmaktadır.

Kaupanger’deki Sogn Halk Müzesi geleneksel bir çiftlik havasını sizlere sunuyor. Yerel halkın günlük yaşamını, bölgenin yaşayan canlı türlerini ve yerel kültüre yönelik eserleri bu müzede görmeniz mümkün. Ayrıca müzede ev yapımı yöresel yemeklerin lezzetini tadabilir, sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilir veya kafeteryada bir şeyler içebilirsiniz.

Norveç dediğimizde ilk merak ettiklerimizin arasında fiyortlar gelir. Norveç’in en uzun ve derin fiyortu olan Sogn Fiyortu’nun Kaupanger limanına kadar gelmişken Sogn Fiyort Müzesi’ni ziyaret etmeden olmaz. İçinizdeki deniz sevdasını sergilenen denizcilik eşyalarına bakarken ve tekne inşaat atölyesini gezerken yeniden hissedeceksiniz. Ayrıca tekne yapımını anlatan film gösterimini ve 19.yy’dan kalma bir tavernayı da müzede görmeniz mümkün.

avrupa rüyası viking gemisi

Gemicilik Vikinglerden Sorulur! 

Vikingler gemicilikleri ile meşhurdur. Bir Viking gemisiyle yelken açıp, kendinizi Viking gibi hissetmek için Vefsnfjord’a kesinlikle gitmelisiniz.

Viking Gemi Müzesi

Gokstad, Tune ve Oseberg’ten keşifler, küçük gemiler ve 9.yüzyıldan kalma iyi korunmuş ahşap viking gemileri için bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Gudvangen Viking Marketi

Viking Marketi; Viking gibi kürek nasıl çekilir, geleneksel Viking el sanatları ve Viking yemeklerinin eşsiz lezzetlerini sizlere sunuyor.

avrupa rüyası viking köyü

Viking Köyü’nde Viking Deneyimleri

Kaupang Viking Köyü yaz mevsiminde(21 Haziran-14 Ağustos) pazartesi hariç, her gün ziyaretçiye açıktır.  Salı günleri köyde aktivite günü olarak belirlenmiş. Ayrıca köyün lezzetli çorbasını da deneyebiliyorsunuz. Çarşamba günleri çocuklarınızla birlikte çeşitli eğitici/öğretici ve eğlenceli oyunlara katılabilirsiniz (okçuluk, arkeolojik kazı, hikayeler vb.)

Ziyafet Zamanı!

Viking ziyafetlerini tadabilmeniz için mükemmel bir yer: Lofotr Viking Müzesi. Hikayeler eşliğinde viking lideri ve eşiyle oturacağınız, hizmetçilerin size hizmet verdiği bir ziyafete hazır olun. Ayrıca az aylarında düzenlenen Viking el sanatları, konserler ve çeşitli aktivitelerin bulunduğu Lofotr Viking Festivali’ne katılabilirsiniz.

Avrupa Rüyası ile Kuzey Avrupa turuna çıkıp İskandinav coğrafyasının en çok merak edilen ülkesi Norveç’i ziyaret ederek Vikinglerin izini sürebilirsiniz.

Kuzeyin coğrafyasına uzanmak ve yakından bu kültürün havasını solumak için hayallerinin peşinden git!

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19