Yurtdışı Seyahatinde Tadabileceğiniz Avrupa Lezzetleri

Bisiklet Dostu Avrupa Şehirleri

Enerjik Seyahatler için Kahvaltı Tavsiyeleri

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Avrupa Rüyası ile İskandinav Mitolojisini ve Vikingleri Keşfedin

İSKANDİNAV RÜYASI 30 Mayıs, 10:19'de eklendi

İskandinav mitolojisi, İskandinav topluluklarının Hristiyanlık öncesi dinleri, inanışları ve efsanelerinden oluşan gizemli ve cezbedici bir dünya sunuyor. Danimarka, İsveç, Norveç ve İzlanda gibi İskandinav ülkelerinde yaşayan halklar, kuşaktan kuşağa zengin bir mitos öykü ve masallar aktarıla gelmişlerdir. İskandinav mitolojisi günümüz dünyasında mitoslarda geçen tanrılar ve simgeler yönüyle oldukça bilinirdir . Buna en güzel örneklerden bir tanesini beyaz perdeden ve edebiyattan verebiliriz: ’Yüzüklerin Efendisi’ kitap ve film serisi temeline bu mitosları ele almaktadır. İskandinav mitolojisinde dikkat çeken bir diğer simge Vikinglerdir. 8. ve 11.yüzyılda Vikingler dünyada büyük ses getiren bir topluluk olmuştur. İskandinav mitolojisinin izlerini Kuzey’in manzaralarını, Noveç fiyortlarını takip ederek Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile keşfetmek mümkün.

Kuzey Avrupa bölgesi, günümüzde Danimarka, İzlanda, İrlanda, Grönland, Estonya, Finlandiya, Letonya, Litvanya, Norveç, İsveç ve Birleşik Krallık ülkelerini kapsıyor. İskandinav Rüyası ile birlikte Kuzey Avrupa’yı görme ve bu cazibeli kültürün kapılarını aralama hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İskandinav Rüyası’nın rotası 12 ülke ve 20 şehri kapsıyor. Dolu dolu 15 gün vaad ediyor.

avrupa rüyası kuzey avrupa turu norveç fiyortları

İskandinav Mitolojisi’nde Tanrılar ve Tanrıçalar

İskandinav mitolojisi tarih sahnesinde kendi özgünlüğüne sahip ve bu şekilde varlığını koruyabilmiş kültürel bir değerdir. Diğer mitolojilere nazaran İskandinav mitolojisinde Tanrılar ölümlüdür. Tanrılar ancak gençlik tanrıçası Idunn’un elmaları sayesinde Ragnarok’a (kıyamet) kadar yaşayabilmektedir. Elbette Yunan mitojisinde olduğu gibi İsveç mitolojisindeki tanrılar arasında da bir hiyerarşi mevcuttu. Tanrıların tanrısı olan Odin’di ve aynı zamanda savaş tanrısıydı. Odin’in karısı Frig tanrıların annesidir, ana tanrıçadır. Zeus’un kuzeylisi diyebileceğimiz Thor ise Odin ve Frig’in oğlu olarak bu hiyerarşide ikinci sırada yer alıyor. Germenler için önemli bir tanrı olan Frey ise hiyerarşide üçüncü tanrıdır. Diğer yandan toprağa ve insanlara bereket getirdiklerine inanılan Frig ve Freya en önemli tanrıçalardandır.

avrupa rüyası norveç fiyortları vikingler

Vi-king-ler

İskandinav kültürün önemli öğelerinden birinin Vikingler olduğunu söylemiştik. Viking halkı 11.yüzyılda en güçlü dönemlerini geçirmiş; zengin, güçlü ve vahşi bir kavimdi. Denizcilikleriyle ünlü olan kavimin izlerini Kuzey Avrupa’da takip etmek mümkün. Vikinglerin izini sürmek için en gözde destinasyon Norveç’tir. Viking köyü Gudvangen, Flam bölgesi, Norveç fiyortları Viking tarihinin rüzgarını teninizde hissetmeniz ve kültürü soluklamanız için ziyaret edilen yerler arasında.

avrupa rüyası kuzey avrupa turu

15 Gün Boyunca 12 Ülke 20 Şehir ile Dopdolu Kuzey Avrupa Turu

Kuzey Avrupa ve İskandinav Rüyası rotası, gemi, otobüs ve uçak ulaşımlarını birleştiren Avrupa Rüyası unutulmaz bir kuzey turuna sizleri davet ediyor. Norveç fiyortlarından, İskandinavya’nın muhteşem kuzey manzaralarına tek seferde İskandinav Rüyası ile keşfetmek mümkün. Kuzey Avrupa’nın masalsı, mitolojik esintilere sahip ve kültürü buram buram kokan şehirlerini otobüs ile gezerek gördükten sonra gemi yolculuğuyla fiyortları, Gudvangen, Kaupanger, Tvindefossen ve Flam bölgelerini geziyoruz. Kuzey ve Baltık Denizlerinde gemi yolculuklarımızda mavinin sonsuzluğunda kendimizi kaybediyoruz. Otobüsle başlayıp gemiyle sürdürdüğümüz yolculuğumuzu Prag’tan THY uçağıyla İstanbul’a dönerek sonlandırıyoruz.

Oslo, Bergen, Flam Bölgesi, Kaupanger, Gudvangen, Twindefossen ve fiyortlardan oluşan Norveç’in yanı sıra, İsveç (Stockholm), Danimarka (Kopenhag), Finlandiya (Helsinki), Polonya (Varşova, Krakow ve Gdansk), Letonya (Riga), Litvanya (Vilnius, Trakai Gölü ve Kalesi), Estonya (Tallinn), Romanya (Bükreş, Bran ve Drakula’nın Şatosu), Almanya (Berlin), Bulgaristan (Varna) ve Çekya  (Prag)’ı kapsayan İskandinav Rüyası ile Kuzey Avrupa  hayallerinizi ertelemeyin!

Kuzeyin coğrafyasına uzanmak ve yakından bu kültürün havasını solumak için hayallerinin peşinden git! Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile deniz yolculuklarından şehir seyahatlerine kuzeyin engin mavisinin ve yemyeşil doğasının tadını çıkar!

Bumerang - Yazarkafe
Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

Seyahat Ederken Yapılan Hatalar

0
0
16 Temmuz, 13:20
Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

Yalnız Seyahat Etmenin Avantajları

0
0
30 Haziran, 10:57
Kız Kıza Tatil Önerileri

Kız Kıza Tatil Önerileri

0
0
25 Şubat, 14:19
Norveç Kasabası Sogndal

Norveç Kasabası Sogndal

0
0
11 Aralık, 11:19